(ГАЛЕРИЈА) ВИСОКА МОДА НА ФРАНЦУСКАТА КУЌА: Карл Легард ја прикажа новата колекција на Chanel
(ГАЛЕРИЈА) ВИСОКА МОДА НА ФРАНЦУСКАТА КУЌА: Карл Легард ја прикажа новата колекција на Chanel

(ГАЛЕРИЈА) ВИСОКА МОДА НА ФРАНЦУСКАТА КУЌА: Карл Легард ја прикажа новата колекција на Chanel

Дали Лагерфелд и понатаму е на врвот или стагнира ? Тоа прашање ги мачи сите модни поклонувачи на француската куќа и мода генерално …

Во политиката често се случува одреден политичар да ги менува законите и Уставот за да остане подолго на власт, но и тогаш ретко било кој диктатор се задржува на претседателската или премиерска позиција повеќе од 30 години.

Во модата е нешто поинаку. Дизајнерите се ротираат по неколку сезони, а само во семејниот бизнис (Versace, Valentino, Fendi, Armani, Donna Karan, Diane von Furstenberg) гледавме еден континуитет кога е во прашање раководната позиција која диригира со целото модно царство. Насекаде каде не е присутна семејната традиција, дизајнерите опстојуваа најмногу до девет години. Сите освен Карл Лагерфелд .

دیدن شوی کوتور “شانل” و جزئیات زیبای لباس ها هر کسی رو به دنیای رویاها می بره!!👰🏼 کارل لاگرفلد درباره ی طراحی این کلکسیون گفته: “ این کلکسیون رو‌ بدون برنامه ریزی قبلی و کاملاً ناگهانی و بر اساس احساسات درونی خودم طراحی کردم!” About Chanel haute couture 2018 collection, Karl Lagerfeld said: “ l had been led by spontaneity, without preplanning” 👌🏼👌🏼👌🏼 . . #chanel #chanelhautecouture #chanelcouture #chanel2018 #karllagerfeld #hautecouture #hautecouture2018 #yasamandotcom #شانل #یاسمن_عاشق_مد #لباس_عروس

A post shared by Yasaman (@yasamandotcom) on

Германскиот дизајнер „претседава“ со Chanel куќата уште од 1983 година, и иако тврди дека на основачката на брендот, големата Коко Шанел не би и се допаднала модата која тој ја креира, Карл опстанува и за секоја колекција добива пофалби.

Ние некако ги намаливме пофалбите во желба Карл да ни понуди некоја нова иновативна француска куќа, а не чист copy-past на сите свои колекции. Додека нашето внимание повеќе го привлекуваат сценографии имаме впечаток дека модата е во сенка, а спектакл она околу што Карл најмногу се потруди.

Овој пат мастермајдот на Chanel одлучи  Grand Palais да го претвори во ботаничка градина со фонтана, скулптури и централна зграда која изгледала како дрвен мрежаст тунел низ кој манекенките дефилираа.

#fashiongoals💕 #details #chanel #couture #chanelhautecouture

A post shared by Alessandra Stanzione (@stanzionealessandra) on

Ревијата е отворена со класика-костими со нагласени рамења со ткаенина во боја на вино и нежно розева.

Акцесоарите кои ги испратија повеќето модели се базираа на мрежаст вел и полудлабоки чизми од слични текстури на костим или сјаен pvc материјал. Следеше градација на тема букле и пастелни тонови која е завршена со излегување на модели во интересна венчаница која се базирала на бело одело и пердувеста наметка.

Уживајте во галеријата.

 

 

Create AccountLog In Your Account