Едноставен рецепт за лекување на кашлица и бронхитис
Едноставен рецепт за лекување на кашлица и бронхитис

Едноставен рецепт за лекување на кашлица и бронхитис

Лекувањето на хроничната кашлица и бронхитисот отсекогаш биле проблематични. Рецептот кој денес ќе ви го понудиме може да ви помогне да ги излечите овие заболувања во најкраток можен рок.

Благодарение на карактеристиките на медот и бананата, кои се главни состојки, оваа мешавина може да ја користат не само возрасни, туку и деца.

Со помош на оваа смеса ќе се ослободите од болката во грло, силната настинка, дури и од болки во грлото.

Еве како да подготвите:

400 мл топла вода

2 банани

2 лажички мед

Подготовка:

Излупете ги бананите и измелете ги во пире. Потоа ставете ги бананите во поголем сад и додајте ја топлата вода.

Кога смесата ќе се олади додајте и мед. Важно е медот да го додате на крај за да не ги изгуби хранливите состојки.

Од оваа смеса може да конзумирате 4 пати на ден по 100 мл.

Create AccountLog In Your Account