Направи си сама: Балсам за усни со мед
Направи си сама: Балсам за усни со мед

Направи си сама: Балсам за усни со мед

Во зима на сите, ни се случило нашите усни да бидат суви и распукани. Бидејќи се понежни, тие се повеќе подложни на штетното влијание на студот и ветрот, па затоа треба редовно да се грижиме за нив.

Денес ние ќе ви понудиме прекрасен бадем за усни во домашни услови.

Медот има силни регенерирачки и хранливи својства, а витаминот Е се грижи за мекоста.

Потребни производи:

3 лажички рендан бел пчелин восок

5 супени лажици јојоба или рицинусово масло

1/2 лажичка витамин Е

1 лажичка мед

Начин на приготвување:

Се топи восокот и маслото . Промешајте добро, потоа извадете го од садот во кој го топевте. Додадете мед и витамин Е. Повторно промешајте добро и повторно ставете во чист сад.

Нека балсамот постои најмалку 20 минути да се зацврсти пред да се стврдне и да го користите.

Create AccountLog In Your Account