НАЈДОБРИ И НАЈМЕКИ: Рецепт за совршени палачинки
НАЈДОБРИ И НАЈМЕКИ: Рецепт за совршени палачинки

НАЈДОБРИ И НАЈМЕКИ: Рецепт за совршени палачинки

Оние кои веќе ги пробале овие палачинки се воодушевени и го бараат рецептот за самите да ги подготват.

состојки

300 мл минерална вода

200 мл млеко

една лажичка масло

2 јајца

250 грама брашно

малку сол

масло за пржење

намази по желба

Прво измешајте јајца, сол, вода, млеко, а потоа по малку додавајте од брашното.

Измешајте убаво за да нема грутки, туку смесата да биде мазна и дека отстои така неколку минути.

Потоа пржете ги палачинките на загреана тава во која сте ставиле само капка масло.

Дебечината на палачинката ќе зависи од вас, а и исто така и намази можете да ставите по желба.

Крем и банана е комбинација која најчесто се користи.

Поврзани написи

Create AccountLog In Your Account