Со помош на овие чаеви ќе успеете да ослабнете
Со помош на овие чаеви ќе успеете да ослабнете

Со помош на овие чаеви ќе успеете да ослабнете

Постојат повеќе чаеви кои можат да ви помогнат во борбата со вишокот килограми.

Зелен чај – комбинацијата од антиоксиданси и кофеин го поттикнува метаболизмот, а со тоа побрзо ќе ги согорувате калориите.

Црн чај – ја спречува апсорпцијата на мастите.

Бел чај – содржи антиоксиданси што помагаат во разградување на масните клетки и го спречуваат акумулирањето на масно ткиво

Чај од нане – силната арома на чајот го убива чувството на глад.

Чај од ѓумбир – го намалува гладот и дава чувство на ситост подолго време. Најдобро е чајот да го пиете наутро.

Чај од анасон – ви помага да слабеете додека спиете. Чајот од анасон го зголемува нивото на мелатонин во телото, хормон што помага цврсто да заспиете, а цврстиот сон е важен во борбата против вишокот килограми бидејќи на телото му е потребен одмор за да може правилно да функционира и да троши калории.

Чај од камилица – не содржи кофеин, што значи дека може да го пиете навечер кога нивото на стрес обично е највисоко и тогаш посегнуваме по благо и грицки.

Create AccountLog In Your Account