Јапонски снежни палачинки
Јапонски снежни палачинки

Јапонски снежни палачинки

Зошто не направите промена и наместо обични палачинки, направете јапонски снежни палачинки. Лесно се подготвуваат, а може да ги комбинирате со овошје.

Состојки:

2 жолчки од јајца

1 шолја шеќер

1 шолја млеко

3 / 4 шолји микс за палачинки

4 белки од јајца

за сервирање: путер, џем, јагоди или слично.

Кружен метален калап

Подготовка

Во голем сад измешајте ги жолчките, млекото и миксот за палачинки.

Во друг сад измешајте ги белките додека не добиете цврста смеса.

Внимателно измешајте ги двете смеси  и внимавајте да не се стопи.

На слаб огин поставете тава со калапи. Калапите наполнете ги со тестото за палачинки и нека се печат околу 10 минути на ниска температура.

Со дрвена лажица оделете го дното на палачинката од дното и внимателно превртете ги. Нека се пече  уште 5 минути.

Create AccountLog In Your Account