,

БАБИНА АПТЕКА: Напивка која ги топи масните наслаги

Состојки: 1 лажичка сув зелен чај -1 стапче цимет -4 ловорови листови -8 дл вода Подготовка:   Зовријте ја водата, а потоа тргнете од рингла, па додајте го циметот, ловоровите листови и лажичката зелен чај. Смесата оставете ја да отстои 15 минути, прецедете го чајот и вашата напивка е подготвена. Чајот е најдобро да се пие три пати  дневно: наутро на празен желудник, втората шолја веднаш после појадок и третата пред спиење. Оваа напивка совршено ги согорува масните наслаги на стомакот, бутовите и задникот, ги забрзува метаболитичките процеси во организмот и го подобрува варењето.