,

ГРИЖА ЗА РАЦЕ: 3 лесни начини за постигнување на совршенство со една билка

Добро чуваните раце се знак на жена која се грижи за себе. Но, секоја дама знае дека не е лесно да се одржува убавината на рацете, особено ако треба да ги измиете садовите или да работите во градината. Но, постои решение. Доволни се само неколку минути на ден да се посветат на рацете и еднаш неделно да се погрижиме посериозно за нив. Чекор 1 Секој ден по миење садови или подови со топла вода, измијте ги добро рацете и намачкајте ги со крем, а прво ќе ја измешате со неколку капки тинктура од ехинацеа. Чекор 2 Еднаш неделно направете солена бања за вашите раце. За подготовката ви е потребни 1 лажица исушена ехинацеа. Потопете во 0,5 литри врела вода. Оставете да отседи 40 минути. Потоа разредете со 2 литри топла вода и додадете 200 гр сол. Во кадата држете ги рацете најмалку 20 минути. Потоа исушете ги рацете со крпа. Чекор 3 Измасирајте ги рацете со маслото на Ехинацеа. Нанесете нежно на рачниот зглоб и полесно започнете со масирање. Оставете маслото да се впие, ако сте ставиле премногу, отстранете го вишокот со крпа.