,

Едноставен рецепт за лекување на кашлица и бронхитис

Лекувањето на хроничната кашлица и бронхитисот отсекогаш биле проблематични. Рецептот кој денес ќе ви го понудиме може да ви помогне да ги излечите овие заболувања во најкраток можен рок. Благодарение на карактеристиките на медот и бананата, кои се главни состојки, оваа мешавина може да ја користат не само возрасни, туку и деца. Со помош на оваа смеса ќе се ослободите од болката во грло, силната настинка, дури и од болки во грлото. Еве како да подготвите: 400 мл топла вода 2 банани 2 лажички мед Подготовка: Излупете ги бананите и измелете ги во пире. Потоа ставете ги бананите во поголем сад и додајте ја топлата вода. Кога смесата ќе се олади додајте и мед. Важно е медот да го додате на крај за да не ги изгуби хранливите состојки. Од оваа смеса може да конзумирате 4 пати на ден по 100 мл.