,

Консумирајте ја оваа храна и пијалоци за да се заштитите од рак

Не е тајна дека многу производи содржат супстанции кои му помагаат на телото да се бори против клетките на ракот. Тајната лежи во високата содржина на антиоксиданти. Еве кои производи имаат најмногу. Еден од најефикасните производи за превенција на ракот се доматите. Тие се богати со специјален антиоксиданс-ликопен кој е најефикасен против клетките на ракот кои влијаат врз машките репродуктивни органи. Особено, редовното консумирање на домати го намалува ризикот од развој на рак на простата за 50%. Исто така, многу антиоксиданти се содржани во црвено вино. Тие помагаат во заштитата на клетките и го зајакнуваат имунолошкиот систем за подобро да се справат со појавата на клетките на ракот. Се разбира, ние зборуваме само за умерена употреба на пијалакот на боговите. Кафето и зелениот чај исто така се богати со антиоксиданти. За да се спречи рак, експертите советуваат да се јаде повеќе овошја. Соодветни за потрошувачка се, на пример, боровинки, јагоди, малини - содржат големи количини на витамини, минерали и антиоксиданти.