,

Направи си сама: Балсам за усни со мед

Во зима на сите, ни се случило нашите усни да бидат суви и распукани. Бидејќи се понежни, тие се повеќе подложни на штетното влијание на студот и ветрот, па затоа треба редовно да се грижиме за нив. Денес ние ќе ви понудиме прекрасен бадем за усни во домашни услови. Медот има силни регенерирачки и хранливи својства, а витаминот Е се грижи за мекоста. Потребни производи: 3 лажички рендан бел пчелин восок 5 супени лажици јојоба или рицинусово масло 1/2 лажичка витамин Е 1 лажичка мед Начин на приготвување: Се топи восокот и маслото . Промешајте добро, потоа извадете го од садот во кој го топевте. Додадете мед и витамин Е. Повторно промешајте добро и повторно ставете во чист сад. Нека балсамот постои најмалку 20 минути да се зацврсти пред да се стврдне и да го користите.