,

Не можела да стане од кревет поради болка во зглобовите: Овој рецепт го направил невозможното!

Ова е посебен случај кога народната медицина спасила една постара жена која страдала од неподнослива болка во зглобовите. Немала надеж дека може да се излечи 

Лариса има 71 година и е од градот Саратов, Саратовска област (Русија -Градот се наоѓа на реката Волга, северно од Волгоград). Нејзината ќерка Татјана случајно наоѓа рецепт на интернет-форум што таа одлучува да ѝ го понуди на нејзината мајка. Лариса се согласила затоа што едвај ја преживувала болката. Само два месеци подоцна, таа можела да стане од креветот и повеќе немала такви болки. Татјана побрза да го сподели добриот впечаток од рецептот во најпопуларната социјална мрежа на VKontakte во Русија. Рецептот кој ѝ помогнал на постарата жена сама повторно да се движи ќе го прочитате во редовите подолу. 

Лекарите ѝ препишале на Лариса неколку анти-инфламаторни лекови, но ефектот секогаш бил само привремен - за една недела, најмногу две. Дијагнозата веќе била позната - артритис. Воспалението на зглобовите се нарекува артритис. Болеста се јавува поради зголемената сензитивност на телото до одреден патоген (најчесто стрептококи или стафилококи). Во повеќето случаи, артритисот се јавува и по претходна инфекција на горниот респираторен тракт. 

Ова е рецептот што и помогнал на Лариса да се врати на нозе: 

Потребни производи 

1 среден по големина модар патлиџан 1 литар вода 50 ml. маслиново масло 2-3 ловорови лисја (или дафинови сеедно) 

Подготовка

1. Измијте ја модриот патлиџан и исечете го на парчиња. 

2. Ставете го исечениот модар патлиџан во тенџере со врела вода и ставете ги ловоровите листови. 

3. Доволно е да ги оставите патлиџаните во врела вода не повеќе од 5-7 минути. 

4. Оставете да се изладат. 

5. 750 ml. од изладената течност оставете ја во фрижидерот и одделете 250 ml. за надворешна употреба. 

6. Измешајте 250 ml. од остатокот од течноста со маслиново масло. Добиената мешавина треба да се чува во фрижидер. 

Примена на рецепт за болни зглобови 

Оние 750 ml. течност кои ги ставивте во фрижидер поделете ги во три дози. Течноста се пие во гладна состојба. Останатите 250 ml, кои се мешаат со маслиново масло, се применуваат надворешно. Едноставно нанесувате на местото каде што чувствувате болка. По 20 дена од употребата, движењето мора да се обнови. 

Болката и воспалението целосно исчезнуваат! Сега знаете како да ја третирате болката во зглобовите. Ние препорачуваме, пред да се обидете да примените некој лек од народната медицина да се консултирате со вашиот лекар!