ПИЈТЕ КАКАО СЕКОЈ ДЕН: Вашиот организам ќе ви биде благодарен, а еве и зошто…

Има повеќе причини поради кои какаото треба да се пие секој ден. Какаото го подобрува расположението и го опушта нашиот организам, а добаро е и за жените во постменопауза. Тримесечното истражување во кое што учествувале поголем број на жени кои што ја поминале менопаузата, покажало дека оние жени кои што секојдневно пиеле какао имале значително помал ризик од срцев удар и развој на коронарни болести. Флаванолите коишто се наоѓаат во какаото го намалуваат и крвниот притисок. Какаото е познато како билка која го чува организмот од слободни радикали, го намалува стресот и депресијата, штити од срцеви болести и крвни садови, како и од многу видови рак. Одличен извор е на железо, а покрај тоа го регулира нивото на шеќер и холестерол во телото. Го поттикнува помнењето и ја подобрува концентрацијата. Какаото ја омекнува кожата, а со тоа го забавува процесот на стареење.