,

РЕЦЕПТ: Ако ги конзумирате овие состојки секој ден, нема опасност да заболите од РАК

Докторката Каролин Андресон тврди дека ја нашла совршената мешавина од состојки која го намалува ризикот од рак. Андерсон истражувала состојки кои во Индија се упоптребуваат илјадници години уназад и направила смеса од чудотворните зачини: кукурума, маслоново масло и бибер. Подготовката е едноставна: четвртина од лажицата со кукурума измешајте  со пола лажица маслиното масло и додајте мелен бибер. Оваа смеса користете ја како додаток на салати и јадења, а можете да ја јадете и само неа. Истражувањата покажуваат дека кукурумата спречува рак на дебело црево, простата, мозокот и рак на дојката. Затоа Андресон тврди дека ако ја конзумирате оваа мешавина секојдневно нема опасност да заболите од рак.