,

РЕЦЕПТ: Поинакви мафини

Кога сакаш да готвиш еден дел од тебе е постојано во кујната. Постојано ми се вртат идеи за комбинации и ми текна дека дома малку поодамна ги бендисаа мафинките со старо лепче. Секогаш може да ги полните со било што. Една варијанта е следнава: За 12 мафини 12 парчиња леб (тост леб) 6 јајца 7 Свежи шампињони 4 парчиња Панцета 6 топчиња моцарела Путер за премачкување Сол и бибер [gallery size="medium" ids="18102,18101,18100"] Од коцките леб, моите беа од цело-зрнесто брашно и семенките одстранете ги коричките од сите 4 страни. Подоцна можете да ги зачините коричките и да направите кубети. Секое парче леб прпјдете го со сукало по еднаш и ставете ги во тавата за мафини. За секоја дупка едно парче леб. Премачкајте ги со путер и оставете ги на страна. Насечкајте ја пацентата и на тава пропржете ја да се стопи масниот дел. Шампињоните насечкајте ги на ситно а само 1 печурка насечкајте на 12 листови. Исто така и моцарелата насечкајте ја на ситно. Изматете ги јајцата колку да се соединат белката и жолчката, додајте ги панцетата, ситно насечканите печурки и моцарелата. Ставете сол и бибер по желба и истурајте во лепчињата. На врвот ставете по 1 лист печурка и печете 20 до 30 мин. Зависи од рерната која ја имате. *за веге варијанта само одземете ја панцетата. Послужете со зеленчук по желба и уживајте.   Bon appetit   За Женски магазин, готви Маја Зивчевиќ