,

РЕЦЕПТ: Супер појадок

Хелоу …Ќе ја започнам неделава со ултра здрав појадок за вас и вашите најмали, бидејќи следниот рецепт е неверојатен, но не најздрав. Но со добар баланс во исхраната секогаш може да си дозволите се! На Инстаграм во последно време од моите другарки, а и некои познанички добивам комплименти дека сум била згодна мајка. Уф најголемо фала, зошто комплиментот е од ЖЕНИ. Верувам дека неколку фактори влијаат на нашата линија а секако исхраната е еден од поголемите. Обожувам да јадам, сакам сѐ! Но, сепак се обидувам заради целото семејство и најбитниот член, нашата исхрана да биде претежно домашна, со проверени состојки и здрава. Така, ова утро добив пудинг request од малата госпоѓица. За ништо на светот при толку здрави варијанти нема да и дадам од ќесичка или оние пакуваните во чашка, барем НЕ додека имам контрола на нејзината исхрана. Затоа има начин да добие супер пудинг. А за мама и тато супер појадок. Потребни состојки за пудинг: 250 гр. Овес 350 мл. Вода 50 гр. Ореви 2 коцки темно чоколадо Прстофат цимет 1 банана За чиа: 20 гр. Чиа 200 мл. Млеко од лешник и бадем 1 лажичка Лукума Во сад ставете ја водата на тивко да се загрее. Во блендер или процесор ставате го овесот заедно со оревите и малку цимет да се сомелат. Пред да почне да врие водата ставете ја смесата и мешајте околу 3 до 5 минути, додека да се згусне. Тргнете го од оган и ставете го внатре чоколадото да се растопи. Во друг сад згмечете ја бананата, таа ќе го заслади пудингот и декорирајте по желба. Ем пудинг, ем здрав појадок. Чиа пудингот како што знаете се прави пред спиење. ☺ Ставете ги семињата во млекото и убаво промешајте. Јас го ставам обично накај 20 часот, за да можам пред да легнам уште еднаш да го промешам. Сега, бидејќи имате пудинг од чиа и пудинг за деца направете си супер појадок за вас. Јас лично не давам чиа на деца, Вас не ви се мешам. Во чаша или сад по желба ставете 2-3 големи лажици пудинг, потоа 2-3 големи лажици чиа пудинг и на крај јас додадов рака шумско овошје изблендирано со банана. Декорирајте по желба. ☺ Ви посакувам убава недела. ☺ Мали совети: Во пудингот можете да додадете било какви јатки или семиња. Чиа пудингот може да го направете со млеко по желба. Може да додадете овошје по желба не мора да е шумско.   За Женски магазин, готви Маја Зивчевиќ