,

Совети за потрајна шминка

Божиќни и новогодишни забави, собири со роднини и пријатели - сите прилики бараат малку повеќе посебно внимание за вашата шминка и визија. Ние ви даваме неколку совети за потрајна шминка. Често се случува маскарата да се растече, моливот да се избрише, карминот да исчезне и на крајот на вечерта, кога се погледнете во огледалото, да не личите на онаа убава девојка што се појави пред неколку часа. Вистината е дека ако планирате да сте надвор повеќе време, тогаш треба да вложите повеќе грижи за шминка. Започнете со подготовка на вашата кожа. Таа треба да е исчистена, сува, добро одржувана и свежа. Никогаш не нанесувајте нов слој шминка врз стар, бидејќи тоа само ќе ја влоши ситуацијата. Ако пак сте уморни и сакате да ја тонизирате кожата, поминете по лицето со коцки мраз и исушете. Ставете дневен крем според видот на кожата што ја имате. Ова е начинот на кој се справувате со мрсноста или сувоста на кожата. Покрај тоа, дневниот крем ќе ја хидрира кожата, така што шминката ќе стане полесна. Обрнете внимание на Т зона (челото и носот), бидејќи тие се најпроблематични и чувствителни. Грижете се за вашите усни. Ако тие се суви или испукани, карминот нема да трае долго. Убаво е да нанесувате балсам за усни еднаш неделно. Покрај тоа, пожелно е навечер пред спиење и пред излегување да ставите од него, а наутро да ги одржувате меки. Инвестирајте пари во квалитетна козметика. Важно е основата на шминка и пудрата да се убави и издржливи, бидејќи во голема мера зависи од тоа колку долго ќе трае целокупната шминка. Изберете кремасти производи за сува кожа и за мрсна. Пред да ги нанесете сенките на очните капаци, нежно измешајте ги со прав. На овој начин сенките нема да бидат избришани толку лесно. Истото важи и за трепките и спиралите. Користете ајлајнер наместо молив, бидејќи моливчето полесно се чисти. Прво нагласете го очниот капак, потоа преминете со течен ајлајнер. Секогаш нанесувајте го карминот со четка, бидејќи ќе го нанесете подеднакво на вашите усни. За да имате потраен кармин, тогаш прво нанесете слој од него. Потоа четкајте малку прав на усните и на крај ставете втор слој од кармин или сјај. Запомнете дека течните обоени кармини се потрајни, па секогаш запечатете го карминот со сјај ако сакате да трае подолго. Моливот исто така, помага за потрајна шминка.