,

Тајните на убавината на прекрасните Бразилки

Бразилките секогаш се оценувани како едни од најубавите жени на планетата. Безгрешен чоколаден тен, сјајна коса и доверба се само дел од нивните предности. Во основата на нивната тајна за беспрекорен изглед се кријат грижата во која почнуваат да вложуваат уште од рана возраст и која постепено ја претвораат во животна рутина. Ви откриваме што е тоа на што му веруваат Бразилките при грижата за својот изглед: Акаи и гоџи бери Овие две растенија се одгледуваат претежно во Бразил, се многу ценети од страна на локалните жители и се сметаат за супер храна. Потрошувачката на плодовите на акаи и гоџи бери не само што ја подобруваат состојбата на кожата, но исто така ја спречуваат појавата на брчки и несовршености по неа. Песок Бразилците го користат песокот од плажа како пилинг за тело. Добрите честички на песок помагаат да се подобри циркулацијата на крвта, да се отстрани нечистотијата и да се разградат масните клетки. Бабасо масло Маслото Бабасо има својства слични на кокосово масло. Тоа е изведено од палмата Бабасу која Бразилците ја нарекуваат Дрвото на животот. Со векови Бразилките го користат ова масло за да ја негуваат својата кожа, бидејќи има способност да ја хидрира и омекнува, без да ја прави мрсна. Без четка за коса Еден од бразилските трикови за убава коса е да се чешлаат колку што е можно поретко. Откако ја измијат косата и ставаат балсам или масло, тие поминуваат со прстите низ косата и ја оставаат да се исуши природно. Од време на време чешлањето е можно под туш, но не и во сува коса. Кокосова вода Кокосовата вода е многу популарен освежителен пијалок, особено погоден за тропската клима на Бразил. Таа содржи соединенија наречени цитокинини, за кои е утврдено дека имаат ефект против стареење на кожата. Освен тоа течноста во зелените кокоси е полна и со важни минерали, како магнезиум, цинк и железо, како и сите витамини од групата Б. Сите тие се витални за здравјето на кожата. За да се зголеми ефектот од консумирањето на кокосова вода, таа може да се користи и надворешно наместо лосион за лице, а се нанесува со помош на памучен тампон.