,

(ФОТО) Од модната писта: Каја Бергер по стапките на мајка си Синди Крафорд

Модните недели во Њујорк, Лондон, Милано и Париз завршија пред неколку дена. Во прилог на импресивните пролет-лето модели за 2018 година, модните фанови видоа многу нови дизајнери, импресивни креации, но и нови лица на модниот подиум. Една од нив е Каја Гербер. Ќерката на Синди Крафорд го направи гламурозното деби на модниот подиум, учествувајќи во ревиите на некои од најголемите имиња во модната индустрија. Каја Бергер буквално оди по стапките на нејзината мајка. Без разлика дали тоа е само случајност, или Синди пројавила желба за првите ревии на кои нејзината ќерка ќе дефилира, тоа ќе бидат стапките на нејзината патеката од пред една деценија: Валентино Оваа година Каја дефилираше со најновите модели на Валентино од колекцијата пролет-лето 2018. Во исто време во 1997, Синди го красеше модниот подиум на Валентино во Милано. Шанел Каја дефилираше на овогодишната ревија на Шанел SS18, а Синди беше меѓу учесниците на гала-модната галерија во 1993 година. Келвин Клајн Каја го претставува Келвин Клајн СС18, Синди - Келвин Клајн во колекцијата пролет - лето 1992 година. Марк Џејкобс Во далечната 1988 година Синди беше еден од супермоделите во колекцијата на Марк Џејкобс, а оваа година нејзината ќерка ја направи една од нејзините први ревии облечени во убава жолта облека од Марк Џејкобс СС18. Версаче Во 2012 година, Каја сними рекламна кампања за италијанскиот модел Версаче. Во 1990 година, Синди Крафорд стана рекламно лице на брендот, а оваа година е меѓу петте легенди поканети да учествуваат во овогодишната ревија, во спомен на големиот Џани Версаче.