ФОТО РЕПОРТАЖА: Барселона, место кое мора да се види

Барселона важи за еден од најубавите градови во светот. Позната е по прекрасната архитектура на кој скоро никој не може да одолее. Медитеранската клима им одговара дури и на најпребирливите, кога е во прашање времето. Ова е град кој никогаш не спие. Така и ја препознаваат Барселона. Луѓето во овој град имаат свој ден на вљубените. Тоа е 23 април, ден кога мажите им подаруваат рози на своите сакани, жените пак возвраќаат со книга. Барселона е едноставна за да се снајдете. Улиците главно се вкрстуваат под прав агол во насока север-југ и исток-запад. Метрото е добро организирано и доаѓа на секои три минути. Картите за метрото чинат 2 евра и се купуваат на секоја станица. Барселона има богата историја, традиција и разни културни влијанија. Градот има седум плажи со вкупна брегова површина од 4.5 км. Плажите „Сант Себастија“ и „Барселонета“, се најдолгите и најпосетени плажи во Барселона. Барселона има 68 паркови меѓу кој најголем е „Parc de la Ciutadella“, каде што се наоѓа зоолошката градина. Најпознат пак е паркот Гуељ, дизајниран од Антони Гауди, во периодот од 1900 до 1914 година, кој е најимпресивниот и најневообичаениот парк. Со сите трговски центри како: Mare Magnum, El Corte InglesDiagonal Mar, L’illa, шопинг улици со бутици од најпознатите шпански брендови како: ZaraBershkaMangoPull and BearStradivarius, па сè до светски познатите брендови, Барселона нуди вистинска можност за шопинг особено во периодот од почеток на јули до крајот на септември, кога има големи попусти и распродажби, а цените се намалуваат до фамозни 70-80%. Магичната фонтана во Барселона е еден спектакуларен приказ на бои, светлина, движење, музика и акробатика со вода. Сите овие елементи помешани во една целост креираат чиста магија! Магичната фонтаната е нешто што мора да се види. За оние желни за адреналин, топло го препорачуваме забавниот парк Port Aventura, каде покрај возењето по лудите железници и ролеркостери, ќе можете да уживате и во оригиналните шоу-претстави. Оддалечен на 100-тина км од Барселона. Стадионот Камп Ноу е домот на ФК Барселона уште од неговата изградба од 1957 година. Со својот капацитет од 99.354 седишта, тој е најголем стадион во Европа и 12-от по големина во светот. Ла Рамбла е најшареното и најфреквентното шеталиште. Се наоѓа во центарот на Барселона и претставува одлично место за прошетка. Таа е преполна со улични артисти и тапас-барови. Бари Готик или Готскиот Кварт е еден од најстарите делови на Барселона. Тука посетителите имаат можност да ја истражуваат интересната архитектура и да почувствуваат носталгија по средновековна Барселона. Во овој дел од градот ќе најдете и голем број кафулиња, барови и продавници од познати брендови. Голем број од градбите во овој кварт се прогласени за светски културни споменици. Место кое никако не смеете да го пропуштите а да не го посетите е пазарот Ла Бокериа, пазар кој спаѓа во најпознатите пазари во светот. Тука се продава сè што сте виделе и она што не сте го виделе од овошје и зеленчук. Богата понуда на риби, месо, сувомесни производи, зачини, сирења, свежи сокови, разни слатка и џемови…Тука може и евтино да се јаде и да се пие. Во Барселона нема многу места каде што се нуди „Menu del dia“како во Мадрид. Не одете на најевтината варијанта од околу 8,5 евра оти е на границата на јадливост. Подобро да платите малку поскапо и да добиете нормален оброк. Инаку, на секој чекор ќе наидете на сендвичи од пршута (3 евра) и задолжително пробајте. Пршутите им се навистина одлични, но и со соленка цена. Ако сте љубител на морска храна, тогаш задолжително пробајте паеља-paellаНејзината цена е околу 16 евра. Насекаде во Барселона има огромен избор на вина и секаде го точат во чаши (околу 2 евра). Во Барселона често се пие и Cava – шампањско. Барселона е дефинитивно град во кој животот тече 100 на час. Таа енергијата наелектризирана со каталонскиот темперамент од првиот миг ви се вовлекува под кожа и ве носи низ лудите предели од градот, ви приредува незаборавни моменти и не ве остава на мир.