,

Четири грешки кои водат до појава на брчки околу очите

Кожата околу очите е исклучително нежна и многу тенка. Потребна и е посебна грижа и внимание да биде свежа и добро одржувана. Секоја жена треба да користи соодветна козметика на почетокот на нејзината 20-та или дури и порано. Бидејќи раната грижа ја зајакнува кожата во борбата против стареењето. Еве ги 4-те најголеми грешки кои предизвикуваат брчки околу очите: 

1. Спиење со шминка Дефинитивно ова е една од најштетните работи што можете да ги направите. Сенките под очите и размачканата маскара предизвикуваат стрес на кожата и се впива во порите, што многу влијае на лицето.  Отстранувањето на шминка е најважниот ритуал пред спиење за да го забавите појавувањето на брчките. 

2. Го миете лицето со многу топла или многу ладна вода Ова е повторно голем стрес за кожата. Оваа грешка е една од најчестите и сите си ја дозволуваат. Правилно е да го миете лицето со млака вода. Претераната топла вода ја суши кожата прекумерно, што може да доведе до брза појава на брчките и да ја направи кожата ранлива. 

3. Прескокнувате да ја хидрирате кожата Кожата околу очите е многу склона кон брчки. Таму има помалку лојни жлезди и таа брзо се суши. За твоето лице, убаво е да се грижиш со вистинските креми и козметика. Хидратантни, тонирачки и хранливи креми според сезоната и возраста. Не заборавајте за кремата за очи што треба да се користи секој ден. 

4. Не носите очила за сонце Не ги оставајте вашите очила дома! Дури и ако сонцето не ви се појави, ставете ги очилата за сонце во торбата. Тие ќе ве спасат од ефектите на сончевите зраци на очите и ќе ви заштедат напор за брчки. Имајте на ум дека овие зраци не се корисни за кожата и даваат свои рефлексии.