,

Јапонска маска која симнува 10 години од вашето лице

Јапонците одамна се познати по својата убавина и младешки изглед, и сето ова се должи на една вековна тајна скриена во оризот. Тој е исклучително богат со линолеинска киселина и сквален (Squalene) - моќни, стимулирајќи го производството на колагенски антоксиданти, кои во голема мера го забавуваат појавувањето на брчките. Покрај тоа, скваленот во оризот ја заштитува кожата од штетните ефекти на сончевата светлина, а оризот во целина е богат со витамин Е, како и смеса, позната по својата способност да го заштити срцето и да го намали холестеролот. За жал, со исклучок на Јапонците, повеќе луѓе не се свесни за овие научно поддржани факти. Што се однесува до подмладување на кожата, оризот генерално се смета за вистински подарок од природата поради чудата што ги прави за нашиот изглед. Сами ќе се уверите ако исполните барем една процедура во домашни услови. За да ја направите најстарата јапонска маска за подмладување, потребни ви се 2-3 супени лажици суров ориз по ваш избор кој се вари додека не омекне. Ставете го во ладна вода, оставете постепено да се свари, додека омекне. Прецедете ја водата во која се варел оризот, во посебен сад. Исплакнете го и измешајте со една лажица топло млеко. Мешајте додека состојките не се соединат добро, и додадете една лажица мед. Нанесете обилно количество од маската на лицето. Секогаш користете ја маската на чиста, сува кожа и оставете ја да се исуши на лицето. Нежно отстранете ја исушената смеса по половина час и исплакнете го лицето со вода од ориз. Освен овие корисни својства, оризовата вода е одличен навлажнувач за кожата, содржи многу антиоксиданти и има способност да ги апсорбира ултравиолетовите зраци. Таа, исто така се врзува за бакарни минерали, го забавува формирањето на меланин и на тој начин го спречува создавањето на пигментни точки. Оризовата вода може да ја задржите во фрижидер до 4 дена. Користете ја двапати дневно, наутро и навечер, како средство за чистење на лице. Замрзнете ја во облици на мраз и користете коцки за масажа на лицето или за лекување на кожата со мраз. Водата од ориз има силни антиоксидантни својства. Ја хидрира кожата и ја стимулира циркулацијата на крвта, помага да се отстранат брчките и го намалува воспалението. Оваа маска ќе ја направи вашата кожа здрава и хидрирана. За најдобри резултати морате да ја правите маската најмалку еднаш неделно. Чувајте го лицето на кожата во совршена состојба и чувајте ја од предвремено стареење со јапонската маска. Таа сигурно ќе стане ваша омилена, бидејќи ќе ја направи вашата кожа мека, светла, кадифена и сјајна. За најдобри резултати,правете ја маската најмалку еднаш неделно за да симнете 10-години од изгледот на вашето лице.