Јапонски снежни палачинки

Зошто не направите промена и наместо обични палачинки, направете јапонски снежни палачинки. Лесно се подготвуваат, а може да ги комбинирате со овошје. Состојки: 2 жолчки од јајца 1 шолја шеќер 1 шолја млеко 3 / 4 шолји микс за палачинки 4 белки од јајца за сервирање: путер, џем, јагоди или слично. Кружен метален калап Подготовка Во голем сад измешајте ги жолчките, млекото и миксот за палачинки. Во друг сад измешајте ги белките додека не добиете цврста смеса. Внимателно измешајте ги двете смеси  и внимавајте да не се стопи. На слаб огин поставете тава со калапи. Калапите наполнете ги со тестото за палачинки и нека се печат околу 10 минути на ниска температура. Со дрвена лажица оделете го дното на палачинката од дното и внимателно превртете ги. Нека се пече  уште 5 минути. https://youtu.be/P5utCp_EhXA