4 трикови за здрава и млада коса: Еве што да направите ако сакате да имате коса како Деми Мур

Како и ние, нашата коса старее, но овие трикови ќе го престанат времето за вашата коса

Косата што е сува, без сјај, ја губи густината и волуменот, лесно пука се индикатори за стареење на косата и нејзината намалена способност за ревитализација. Покрај штетните агенси за животна средина и токсините од организмот - нашата кожа старее побрзо поради инвазивни третмани како што се фен за коса, фарбање или бланширање.
Сепак, можете да користите неколку трикови за да ги намалите лошите ефекти врз вашата коса и да го спречите предвремено стареење.

Заштита од топлина
Фенот е еден од најголемите непријатели на косата - ја вади влагата и ја суши, со што косата станува кршлива и помалку сјајна. Она што можете да го направите за да го спречите ова е да користите препарати кои ја штитат вашата коса од топлина. Продуктите од овој тип содржат витамини А и Ц, кои ја штитат косата и ја компензираат навлажнувачката. Обично се нанесуваат по миењето, на влажна коса по целата должина, а особено на краевите, кои се најранливи на оштетување.

Заштита на кожата на главата и коренот
Скалпот и коренот на косата се многу важни и доколку не им обезбедите соодветна грижа, остатокот од должината нема да изгледа здраво и сјајно. Важно е повремено темелно да се исчисти скалпот од акумулираните нечистотии, што може да се направи со раствор од лимон и млака вода или раствор на сода бикарбона, што темелно ќе ги исчисти темите и ќе обезбеди правилен и здрав раст на косата. Користете нежни и природни шампони без парабени со пантенол, кој има смирувачки својства и витамин Е, кој ги поправа штетите. Вие, исто така можете да ја третирате косата еднаш неделно со маска за коса од масло од кокос, која ќе ја храни вашата коса темелно и ќе и ’даде еластичност и сјај.

Негувајте ги краевите
Краевите се најекспониран дел од нашата коса и најчесто првите што страдаат. Многу е важно да ги скратувате на секои два до три месеци, бидејќи вашата коса ќе порасне и ќе се опорави побрзо. Исто така, по секое сушење, користете масла специјално направени за краевите на косата. Не грижете се, тоа нема да ја подмачкува вашата коса, тоа само ќе и даде соодветна заштита и поубав и поздрав изглед на краевите на вашата коса.

Врзете ја косата додека спиете
Кога одите во кревет, врзете ја косата во опуштена конска опашка - ова ќе го спречи кршењето и слабеењето за време на спиењето. Опашката треба да се опушти и не треба да се затегнува од двете страни бидејќи тоа ќе го оштети коренот на косата.