(ВИДЕО) BDM имаат нов хит – домашно парче со светски призвук

„Run n' Hide“ e насловот на новата песна на македонското продуцентско трио BDM, која всушност е и прва соработка со машки вокал - Alex V. „Run n' Hide“ е трета песна на македонскиот бенд, овојпат направена во електронски амбиентален звук. Како и претходните две, и таа е испеана на англиски јазик, а е во издание на Paragon Record Label.
„Alex подолго време ни е соработник во тимот на Paragon Record Label, но тој првпат се појавува како главен вокал на една наша песна. Претходно работеше со BDM и продукцијата на Paragon како ghost writer. Музиката и аранжманот ги направивме ние тројца, а текстот е работен заедно со Аlex V“, велат момците од BDM.
Темата се промовира во исто време со видео запис, работен со режисерот Дарко Митев. Главната улога во кадрите ја има Maryse Jolene.
Овој новитет не е единственото нешто за момците од BDM, кои до крајот на годината го најавуваат проектот, односно деби албумот со наслов “State Of Mind” на кој ќе се најдат и претходните два сингла „Lее” - на кој им гостуваше Јова Радевска – Yova; и „U&I” што го снимија во соработка со пејачката од Јамајка, Khaleen. 

„Музиката ја работиме на англиски јазик бидејќи Paragon Record Label овозможува музиката да ни биде чуена низ целиот свет и со самото тоа можеме полесно да се промовираме на светскиот музички пазар. Втората причина е што целта на овој бенд е да настапува на фестивали низ Европа и на останатите континенти. Но тоа што работиме на англиски не значи дека нема да снимаме песни и со македонски текстови“, додаваат од BDM.
Во текот на следната недела Paragon Record Label ќе го објави онлајн натпреварот на светско ниво за најдобар ремикс на Run n' Hide. Победникот ќе добие директна промоција на својата музика од страна на Paragon Record Label и можност за понатамошна соработка со оваа издавачка куќа.
BDM е македонски бенд со екпирементален жанровски инфлуенс, а плановите на овие тројца момци се да направат нова димензија во музиката.
Paragon Record Label, пак, е независна издавачка куќа, која комбинира љубов кон музиката и страст за квалитет во музичкиот бизнис.