Беше дадилка во едно од најбогатите семејства во САД, па го одврза јазикот: Ме третираа како куче, сè уште имам трауми

Блогерката Елена Минчева, по потекло од Русија, која сега живее и работи во Чикаго, пред неколку години ја објави книгата „Дадилка на богатите“, во која го откри своето лично деловно искуство и уште еднаш потврди дека не се потребни пари за да се воспитат среќни деца!

Денес, Елена е успешна блогерка и среќна сопруга и мајка, но пред да се реализира на овие полиња, работеше како дадилка во семејствата на супер богати парови во Aмерика.

Така патот ја одведе до семејството на еден од најбогатите парови во Америка, за што напиша книга во која истакна дека е модерна Мери Попинс во „домаќинството од пеколот“.

Очекувано, таа ги смени имињата на актерите во целата приказна - деца и сопружници, но тврди дека приказната е веродостојна. Овој пат ја пренесуваме нејзината колумна за искуството низ кое помина.

„Додека врескаше гласно, г -ѓа мајка ме предупредуваше затоа што„ не го користам мозокот“ и се колнеше дека ќе ме отпушти.

„Не работиш повеќе за мене. Ова е мојата куќа и не можам да те поднесам“, велеше таа со презир.

Нејзиниот сопруг, кого го нарекувам Господин, кој е сведок на тој момент, и возвраќа: „Всушност, ова е мојата куќа. А што велиш, таа да остане, а ти да си заминеш?“

Кавгата се претвора во друга непријатна драма за време на мојата работа за милионери и родители кои живеат во луксузна вила во Чикаго. Како и обично, тие ме користеа како пион во нивната измачувачка врска.

Се вработив во април 2014 година, возбудена што работев во она што изгледаше како „совршено семејство“, предводено од згоден и успешен претприемач и неговата прекрасна сопруга, која порано беше модел.

Пристигнав во САД од Москва и се‘ уште бев релативно нова таму; Барав добро платена работа за чување деца со чувство што ќе ја задоволи мојата љубов кон децата. Мојата плата, од 150 долари во готово на ден, плус соба и храна за работа од 16 часа, или помеѓу 6 наутро и 22 часот - ми овозможи да заштедам.

Се надевав дека тоа ќе биде долгорочна работа. На мојот прв работен ден, заѕвони алармот. Една од поважните задачи беше готвењето, па подготвив тестенини и сос за децата, Изабела (8), Камерон (7) и Џек (4).

Мајката, на возраст од 30 до 45 години благодарение на бројните пластични операции, влета во огромната кујна.

„Зошто не го нахрани?“, праша таа, покажувајќи кон Камерон кој не јадеше ништо.

Не знаев што сака да каже. Таа луто отиде до масата, ги фати тестенините со лажица и му ги внесе во устата.

„Мора да го нахраниш, нема да јаде сам“, ми рече луто.

Имаше седум години и не јадеше сам. Се прашував што е следно.

Како што минуваа неделите, ме третираа повеќе како куче отколку како дадилка. Во текот на мојот 16-часовен работен ден, постојано бев на нозе. Ако не бев со децата, чистев, готвев, пазарував, вршев разни задачи или перев алишта. Немав пауза и имав право само на една слободна недела во две работни недели.

Но, ако мислев дека сум болна или ми е лошо, само требаше да ги погледнам децата ... Тие едвај поминуваа време со своите родители, кои главно беа преморени или едноставно незаинтересирани да им посветат време.


За време на викендите, во 6 часот наутро, мојата главна задача беше да ги блокирам скалите за да спречам Џек да ги гњави мама и тато. Ќе се разбудеше рано и само сакаше да оди кај неговите родители на галење.

„Мама е зафатено душо. Таа спие“, му реков, на што тој одговори дека лажам. „Не, душо, мама е навистина многу уморна и спие“, ќе повторев, а крокодилски солзи течеа од неговите големи очи. „Сакам да легнам со неа, зошто не сака да дојдам“, плачеше Џек.

Нејзиното решение за се‘ беше да нарача работи од Амазон. Играчки во вредност од 300 долари пристигнуваа секој ден. Обично тоа беа лего комплети, огромен број кукли и облека за нив. Се‘ се вртеше околу купувањето - тоа беше центарот на семејниот живот. Врвот на денот беше кога комбето ќе застане на патеката.

Еднаш, г-ѓа мајка се јави од своето шопинг патување во Њујорк, а Џејсон постојано зборуваше за лего коцки. Таа полуде и му рече: „Не размислуваш за ништо друго освен за играчки? Ќе ги откажам сите испораки до куќата!“, децата молчеа за момент.

„Ајде момци, испратете бакнеж на мама и кажете ѝ колку ја сакате“, реков за да го завршувам разговорот со посветол тон. Сепак, беше предоцна, мама веќе ја спушти слушалката ...

Се чинеше дека Камерон е чувствително момче кое страда најмногу. Имаше тешкотии во своето приватно училиште, кое годишно чинеше 20 илјади долари, и постојано зборуваше дека „лего коцките се негови единствени пријатели“.

Сепак, најлошиот инцидент се случи за време на неговиот престој во летниот камп, каде што дневно чинеше сто долари. Тој секогаш бараше од мајка му или од мене да го утешиме, но неговите родители сакаа тој да стане по друштвен и поблизок со своите врсници. Еден ден физички се обидувавме да го качиме во автобус.

„Не сакам да одам “, извика тој фрлајќи се за да може да се ослободи од стисокот на мајка си.

„Нема да ми го правиш ова, разбираш! Ти си луд“, одговори таа. Таа безброј пати ја повтори фразата дека е луд, во целосна омраза, додека тој изгледаше безнадежно.

Таткото немал начин да се справи со Камерон, па го користеше само за да ја нападне својата сопруга, доведувајќи ги во прашање нејзините мајчински способности. Нивните расправии беа толку болни што ми го одземаа здивот.

Еднаш Камерон се фати за нозете за мајка си, молејќи ја да не оди на вечера. Таа ги сврте темните, лути очи кон мене и ми нареди да го земам.

„Ти си дадилка, но очигледно немаш идеја што да правиш со него“, ме нападна таа.

Сопругот експлодира: „А ти си мајка, не знаеш што да правиш со сопствениот син!“

По 10 месеци работа со ова семејство и постојаните закани за отпуштање од неговата сопруга, знаев дека морам да заминам.

Зошто воопшто останав толку долго? Не се работеше само за пари, ги сакав предизвиците и сакав некако да ги сменам работите, да им помогнам на децата. Тие беа ангели, и јас тргнав во мисија да им ја дадам љубовта што толку очајно ја пропуштија.

Сепак, повеќе не сакав да бидам инструмент во нивните расправии, па конечно се откажав - едно утро ги оставив децата на училиште, го зедов куферот и заминав.

После тоа, среќно бев вработена кај луѓе кои работат многу, но немаат милиони. Немаат чанти од Биркин или Ролс Ројс по нарачка, но тие се пристојни, љубезни и задоволни луѓе со деца.

Она што го научив преку моето искуство е дека љубовта значи повеќе за секое дете отколку парите. Љубовта е најскапата валута“.


Фото: Инстаграм/ Елена Минчева

Дадилка од пеколот: Го смирувала со диазепами - Детето за кое се грижила завршило во болница