Беше најбогата жена во Шпанија и подготвена да се откаже од сè за да биде среќна: Никогаш не ѝ го простија ова!

Марија дел Росарио Кајетана Фиц-ејмс Стјуарт де Силва или едноставно војвотката од Алба беше ексцентрична. И покрај нејзиниот необичен изглед - сите ја сакаа...

Марија дел Росарио Кајетана Фиц-ејмс Стјуарт де Силва беше единствената ќерка на 17-тиот војвода на Алба, Јаков Фиц Џејмс Стјуарт. Нејзиниот татко имал 42 години кога се оженил со тогаш дваесетгодишната Маркиза од Сан Винсент Марија дел Росарио. По 6 години брак, таа ја роди Кајетана во 1926 година, а војводата сонуваше за машки наследник. Меѓутоа, Маркиз заболела од туберкулоза, од која починала во 1934 година. За да ја заштити својата ќерка, Маркизата Марија не дозволувала Кајетана да ѝ се приближува, така што детето речиси и не се сеќавало на мајката.

Ви носиме 10 интересни факти за војвотката од Алба:

1. Според Гинисовата книга на рекорди, таа го држела светскиот рекорд за најаристократски титули, вкупно 49. Таа била војвотка седум пати, грофица 19 пати и маркиза 23 пати.

2. Таа била потомок на кралот Џејмс II и далечна роднина на сегашниот британски монарх, Елизабета Втора и Винстон Черчил.

3. Пријателка на познати личности и кралско семејство, таа беше позната по тоа што беше домаќин на Одри Хепберн и Џеки Кенеди за време на нивните посети на Шпанија и дека ја подари својата мадридска палата на Ив Сен Лоран за одржување на ревијата на Диор во 1959 година.

4. Војвотката од Алба поседуваше неверојатна колекција уметности и артефакти, вклучувајќи слики од Гоја и Веласкез, првото издание на Дон Кихот и првата мапа на Америка на Колумбо.

5. Првиот брак на војвотката со поморскиот офицер Дон Педро Луис Мартинез де Ирухо и Артакоз беше опишан од Њујорк тајмс како „најразвиен општествен настан во Шпанија од крајот на монархијата“. Носеше дијамантска тијара која некогаш беше во сопственост на сопругата на Наполеон III, додека нејзиниот венчален фустан беше очигледно сличен на оној што го носеше војвотката од Кембриџ во 2011 година.

6. Војвотката од Алба беше една од најбогатите аристократи во Европа, а Форбс го процени нејзиното богатство на 2,8 милијарди евра.

7. Некогаш позната по својата убавина, се зборуваше дека таа ја одбила можноста да биде муза на Пикасо.

8. Иако се омажи три пати, нејзиниот последен брак беше вистинска сензација кога се омажи за Алфонсо Диез Карабантес, државен службеник 25 години помлад од неа.

9. Таа се обиде да ја зачува младоста со безброј пластични операции, кои целосно го уништија нејзиното лице.

10. Се облекувала исклучително ексцентрично (светли бои, мрежести чорапи, силна шминка).

И таа беше подготвена да се откаже од своето големо богатство за да биде СРЕЌНА.


Foto: Profimedia

Извор: стил.курир.рс