Брз и лесен посен рецепт: Колач со суво црно грозје

Оние кои ќе го пробаат овој колач, веднаш ќе ви го побараат рецептот за го подготват на своите најмили.

Состојки:

- 5 рендани јаболки со средна големина

- 15 големи лажици гриз

- 15 големи лажици брашно

- 15 големи лажици шеќер

- 15 големи лажици зејтин

- 15 големи лажици кисела вода

- 1/2 кафена лажичка сода бикарбона

- 1 пакетче прашок за пециво 

- 2 пакетчиња ванилин шеќер

- 1 пакетче Нутини суво црно грозје

- 1 еднаш чаша сецкани јаткасти плодови Нутини.

Подготовка:

Сите овие состојки во длабок сад измешајте ги со лажица, а откако ќе се соедини смесата, истата оставете ја да отстои еден час. 

Потоа, сипете ја во тавче и колачот печете го 40 - тина минути на температура од 180 степени.

Откако колачот ќе биде готов, наросете го шеќер во прав и секако Нутини суво грозје

Имајте убав апитит!