Брза проја по рецепт на бабите: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и 9-годишната Ведра

На нашата иницијатива #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин се приклучи и една млада дама, 9-годишната Ведра Нелковска од основното училиште „Јан Амос Коменски“.

Таа со сите нас го сподели рецептот од баба за брза проја.

Состојки:

3 јајца

2 шољи брашно (пченкарно и бело,да преовладува пченкарно)

1 шоља јогурт

половина филџан за кафе зејтин

прашок за пециво

1 мала лажичка сол

додаток по желба(сирење,урда,праз,блитва,спанаќ) 

сусам

Начин на подготовка:

Состојките се мешаат во голем сад додека не се добие компактна смеса и на крај додатоците по желба. Се пече на температура од 180 -190 степени половина час до 45 минути се додека горниот слој не ја добие соодветната боја. Наша препорака*да се приготви во комбинација со урда и праз за поголема сочност. 

Наздравје!

* Рецепт за Фалафел вегански кофтиња: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Силви Плевнеш

Рецепт за вкусен колач за појадок: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивана Кнез

* Рецепт за мафини со боровинки: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Radisha's Kitchen Diaries

* Рецепт за вртена пита со спанаќ и изврка #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Наташа Малинкова

* Рецепт за брзи панцероти: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивона Христова Илиевска

* Рецепт за пекарски кифли: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Андреа Накова

* Рецепт за варен ѓеврек: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и една охриѓанка

*Рецепт за енергетски колачиња: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Вера Петрова

*Рецепт за брза пита: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Маја Аргакиева

*Рецепт за банана леб: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и 11-годишната Јована
* Рецепт за Велигденски чоколадца: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Нина

* Рецепт за Пита Пица: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Александра Силјаноска

* Рецепт за Тахини Барови: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Радица Костова 

* Рецепт за Брза чоколадна торта: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивона Христова Илиевска * Рецепт за Иви чизкејк: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и @krstevskaiva

* Рецепт за солен кох со спанаќ: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и тетка Маре