Совршен фустан за жени во 50-тите: Елегантен и софистициран, а сепак погоден за носење и ненападен! Кралицата Ранија уште еднаш докажа дека е најмодерната жена на светот (ФОТО)

Фото: Profimedia

Кралицата Ранија од Јордан важи за една од најдобро облечените жени во светот, а тоа редовно ни го докажува во различни прилики - од многу гламурозни до деловни до секојдневни, неформални ситуации. Таа неодамна се појави на матурата на нејзиниот најмлад син, принцот Хашем, избирајќи многу елегантна, соодветна модна комбинација.

Убавата 52-годишна дама блесна во многу интересно, колоритно издание кое привлекува внимание и во исто време е многу одмерено и софистицирано.

Фото: Profimedia


Станува збор за креација за попознатата колумбиска дизајнерка Јохана Ортиз, а се работи за свилен фустан во впечатлива комбинација на бордо и јоргован боја. Бордо делот всушност има „невидлив“ принт кој ѝ дава посебен шарм и богатство на ткаенината, додека светло виолетовиот дел од креацијата е украсен со дискретен цветен дезен.

Самиот фустан е украсен со ролна јака, миди должина и широк ремен околу струкот и е одличен избор за сите дами со витка фигура во постарите години. Во исто време, тој е елегантен и ефективен, ненаметлив и се издвојува од толпата.

Фото: Profimedia


Комбинацијата ја комплетираше со средна бордо кожна чанта со потпис на модната куќа Сен Лоран и салонки на Диор во нежно розова боја и ефектни висечки обетки.

Она што најмногу ни се допаѓа кај стилот на јорданската кралица е фактот што таа успеа да ги усогласи добриот стил, актуелните трендови и културата и традициите на нејзината земја.

Дали ви се допаѓа нејзиното ново издание?

Извор: zena.blic.rs