„Буквално живеев на вода, имав 39 килограми“: Актерката Јадранка Матковиќ за суровиот живот

Таа одигра 26 телевизиски и дури 68 филмски улоги! Неподготвена се сретнала со животните неволји. По иселувањето добила гангрена поради висок шеќер, а ѝ се заканувала ампутација на ногата

Немам желби! Можеби само кога би добила мир, празниците кои доаѓаат би биле совршени, изјави Јадранка Матковиќ (71) во интервју за 24часа. Актерката веќе две години живее во дом за стари и изнемоштени лица. Таа дели соба со цимерка, и фантазира за еднокреветна соба.

Ѝ понудиле соба со еден кревет, но тоа чини 4.000 куни. Пријателите ја советувале да го прифати, но актерката вели дека не може да си ја дозволи со пензијата од 3.400 куни. Таа вели дека со задоволство би ја прифатила ако може. Тешко е да се заработат тие 600 куни разлика денес. Таа вели дека нема работа во нејзината индустрија која би ја платила таа разлика.

- Кога ќе се најдете во таква институција, луѓето ве отпишуваат, исчезнувате од јавниот живот. Барам да видам кои мои постари колеги воопшто работат. Ги има малку. Би било убаво да снимам повторно, но не сум сигурна колку сум физички подготвена за темпото на работа од утро до вечер. Одамна сум надвор од тоа - вели Јадранка.

Во текот на кариерата одиграла повеќе од 120 улоги, од кои последните се во сериите „Nad lipom“ и „Kud puklo, da puklo“. Актерската кариера ја започна во 1969 година во серијата „Sumorna jesen“, а забележителни улоги имаше во филмовите „Caruga“ и „Bogorodica“. 

Таа одигра 26 телевизиски и дури 68 филмски улоги! Неподготвена се сретнала со животните неволји. По иселувањето добила гангрена поради висок шеќер, а ѝ се заканувала ампутација на наогата. Оттогаш оди со бастун.

- Не одам никаде без него затоа што ме ниша - рече таа.

Пред две години завршила во болница бидејќи повеќе не можела да јаде. Таа буквално живеела на вода. Имала само 39 килограми и докторот не ѝ дозволил да се врати во студениот и разорен простор во кој тогаш живеела.

- Со оглед на мојата здравствена состојба и моите години, докторката побара да ме префрлат во дом за стари лица. Ми се слоши и ме сместија во болница. Се опоравив, се здебелив најмалку пет, шест килограми, имам појадок, ручек, вечера... Се е добро зготвено, разновидно, има многу зеленчук и овошје - вели таа.

Во блиското кафуле разговара, има луѓе со кои радосно разговара, ги чита сите весници. Одвреме-навреме ја посетуваат колеги и пријатели кои не се од светот на глумата. Нејзините денови, додава таа, се летаргични. Таа чита и гледа многу телевизија, особено филмови и серии за кои порано немала време. Во домот има и библиотека, но се‘ уште нема концентрација за вистинско читање.

- Се‘ уште се собирам. Има и работилница за керамика, хор, вежбање, па дури и драмски дел. Пред короната имаше сè: курсеви за компјутери, учење странски јазици, патувања... Пандемијата прекина сè, но активностите сега се враќаат. Црвените носеви ја носат најголемата веселост во Домот. Доаѓаат кај нас со радост, прават вистинска програма во која се вклучуваат корисниците - приказна.

Ги пофали цимерите, вработените во домот кои секоја година се трудат, особено околу празничната атмосфера. Се слави Божиќ, но се слават и родендени. Неодамна една госпоѓа го прославила својот 100-ти роденден. За неа дошла фолклорна група од Загорје. Имало пеење, музика, и кифлички, сокови...

- Има живот, многу работи се случуваат, но јас би сакала да имам свој простор и да се повлечам во мир по вакви прослави - завршува таа.


Фото: Youtube - screenshoot