Цел живот погрешно го сечете кромидот: Трик од професионалните готвачи, кој ќе ви го олесни животот

Попи Отул, една од младите „инфлуенсерки“, која на ТикТок има 1,3 милиони следбеници, откри одличен трик кога сецкање кромид е во прашање.

Неодамна сподели кратко видео за кое тврди дека ќе ви го „промени животот“. Во видеото покажува многу едноставен начин за сецкање кромид.

„Ова е една од првите техники кои ги учите кога ќе станете готвач. Прво морате да го исечете врвот на кромидот, а потоа да ја отстраните лушпата. Се препорачува да почнете со хоризонтално сечење и да направите три или четири засеци. Но, водете сметка другиот крај да остане недопрен. Потоа пресечете шест пати вертикално, па завртете го и исечете го до крај“ - вели Отул.

View this post on Instagram

A post shared by Poppy O’Toole (@poppy_cooks)

„Едвај чекам да го пробам ова“, „Сакам да готвам, но за ова не знаев“, „Го грешам ова цел живот“ - се само некои од многубројните коментари.

фото: Shutterstock