Челична одбрана од вируси и бактерии: Народен рецепт за мелем, за здрави бели дробови

Идеално за зајакнување на имунитетот: но и за чистење на белите дробови.

Нането е најпознатото лековито растение, а се користи за лекување на органите за дишење и варење. Питомото нане, кое исто така се одгледува како растение во саксии, има интензивен мирис на ментол и често се користи во готвењето како зачин. Во комбинација со мед, тој претставува челична одбрана од вируси и бактерии.

За зајакнување на имунитетот, исчистете ги бронхиите и белите дробови (особено ако сте пушач), направете мелем од нане и мед според рецептот на познатиот фитотерапевт од Црна Гора, Рамиза Идризовиќ.

Состојки:

десет лажици свежи листови од нане (или пет лажици суви лисја од нане)

половина килограм мед

Подготовка и примена:

Ставете ги листовите нане во сува стаклена тегла, прелијте ги со мед, промешајте со дрвена лажица, а потоа добро затворете ја теглата и оставете да стои еден месец. По еден месец, мелемот е подготвен за употреба (не треба да ги отстранувате лисјата од нане!). Користете една лажица од овој мелем секое утро пред појадок.

фото:pixabay.com

извор:zenskikutak.rs