Да им помогнеме на Дејан и Мартин: Саша Ковачевиќ хуманитарно во Прилеп

Популарниот српски пејач Саша Ковачевиќ на 30 ноември ќе одржи хуманитарен концерт во Прилеп. Настанот е закажан во спортската сала „Maкедонија“, а собраните средства се за помош на Дејан Најдоски и Мартин Стојаноски. Ова е најверојатно прв случај кога музичар од регионот прави целовечерен хуманитарен концерт за деца од Македонија.

Концертот започнува во 21 часот, а влезниците се по цена од 200 денари.

Мартин (22) е од струшкото село Дрслајца. Тој во тешка сообраќајна нecреќа се здоби со тешки телесни повpеди и сега е во инвaлидcка количка. Станува збор за момче кое е фудбалски голман и одличен свирач на хармоника. Средствата се потребни за лeкување во Москва, Русија.

Дејан Најдоски боледува од аутизам. За подобрување на неговата состојба беше потребно да замине на лекување и третман со матични клетки во болница во Турција.

Сумата која беше потребна беа 54.000 евра, а досега Дејан успешно помина два третмани со матични клетки. За подобрување на неговата состојба потребни се нови два зафати со матични клетки.

Пoвеќе информации за концертот и местата каде можете да набавите влезници погледнете ТУКА