ДАНСКА ГО ОЛЕСНИ ПАТУВАЊЕТО ЗА ГРАЃАНИТЕ ОД МАКЕДОНИЈА, ИТАЛИЈА ЗАБРАНИ ВЛЕЗ ЗА ТУРИСТИЧКИ ПАТУВАЊА: Нови ковид протоколи

Данските власти донесоа одлука со која се олеснува патувањетона граѓаните од Македонија, односно сите кои планираат до допатуваат во Данска ќе мора да приложат валиден ЕУ дигитален сертификат кој што вклучува потврда за вакцинација со вакцините кои се одобврени од ЕМА (Фајзер, Модерна, Астразенека и Џонсон и Џонсон), потврда за прележан ковид не повеќе од 12 месеци или пак негативен ПЦР тест.

Истовремено, пак, Италија ги заостри мерките за влез во земјата за граѓаните од Македонија.

Детали на Фактор тука.