До убава коса ако ги консумирате овие 6 работи

Многу луѓе сакаат да имаат силна и густа коса - исто како во рекламите. За жал, факторите што ја оштетуваат се стресот, лошите производи што ги користиме, но и хормоналните промени кои  исто така, негативно влијаат на нејзиното здравје.

Не можеме да го намалиме негативното влијание на сите фактори, но можеме да влијаеме врз некои од нив.

За почеток, сменете ги навиките за јадење и консумирајте производи кои ќе имаат прекрасен ефект врз нашата коса.

Кои витамини и минерали помагаат вашата коса да стане здрава:

Железо – неговиот недостаток може да предизвика губење на косата

Витамин Е - ги зајакнува фоликулите на косата

Цинк - го штити скалпот од оштетување и дава сјај на косата. Исто така го стимулира нејзиниот раст

Селен - ја зајакнува косата по должината на коренот.

Витамин А - го регулира производството на себум, спречува сува себореја и помага при навлажнување на косата

Б витамини - учествуваат во производството на хемоглобин и црвени крвни клетки.

Еве список на производи кои се многу богати со горенаведените материи. Додадете ги во вашата исхрана. Ова ќе биде доволно за зајакнување на здравјето на вашата коса.

Смоквите се богати со витамин А и Е. Можеби ќе можете да ги најдете свежи само во ноември и октомври, па затоа можете да ги консумирате суви во текот на целата година.

Јајца - содржат витамин А и цинк. Исто така, запомнете дека јајцата се полни со високо квалитетен протеин, што е неопходен за вашата коса да расте.

Авокадо - содржи витамин Е и Б витамини.Авокадото го стимулира растот на косата и ги снабдува фоликулите на косата со потребните материи.

Манго - вкусно овошје кое е богато со витамини А и Б6, кои помагаат при навлажнување и негување на косата

Ленено семе - Тоа ќе го компензира недостатокот на витамин Б1 и селен. Лененото семе ќе го намалиопаѓањето на косата и ќе спречи кршење на косата.

Семиња од тиква - Тие се богати со цинк, железо и растителни протеини, благодарение на што вашата коса ќе биде обезбедена со потребните материјали и ќе спречи скалпот да ви буде сув.