Белграѓанка нагло престана да пие кафе: Седум дена подоцна ѝ се случи нешто за што не беше подготвена

Седев во канцеларијата на докторот додека тој мирно ми објаснуваше дека имам срце склоно кон аритмии и проблеми со срцето, но дека се живее со тоа, дека не е крај на светот и дека постојат ефективни начини да се контролира. Кимнав со главата како папагал, знаете она кое се случува кога некој ќе ви стави информации во главата и вие немате идеја што да правите со нив.

Само што се подготвував да се облечам и да излезам во пеколот на белградската жештина кога докторот додаде - треба да престанете да пиете кафе. Потоа се потресов, но докторот продолжи.

„И не претерувајте со чај, не со енергетски пијалоци и да не зборуваме за недозволени супстанции“, рече лекарот, пишувајќи го извештајот лежерно, како да не ми одзема голем дел од животот.

Да се ​​разбереме - не пушам, не пијам и не се сеќавам кога последен пат сум седнала на ладен бетон, но кафе сакам. Имам пет вида кафе во куќата! Имам машина за капсули со уште 10 вкусови. Луѓето ми ги даваат масовно затоа што знаат дека сум зависник од кофеин. Точно тоа би ги објаснило некои од моите симптоми на прескокнување на отчукувањата на срцето, треперење и чувство на пулсирање во градите како срцето да ви отскокнува, но почесто го припишував на стрес отколку на кафето. Во мојот мал хаотичен свет, кафето беше ритуал, страст и чаша што ја чував пред мене на работа како штит.

Всушност, по напуштањето на лекарската ординација во мојата глава се вртеше - што ќе ми е физичко здравје ако се разболам психички? Драги мои, таквата реакција на лишување од порок се нарекува зависност. Наскоро ми стана болно јасно.

Таа вечер размислував колку можам да го прекршам советот на докторот (што, една чаша не е страшно!?) Но, знаев многу добро дека не сум лесен случај. Во моето семејство, шансите да умрете до педесетта година беа некаде педесет - педесет, и јас почнав да чекорам кон четириесеттите доволно брзо за да знам дека понекогаш морам да застанам. И така, следното утро, како прељубничка која го остава својот љубовник, трчав кон работа дури и без да погледнам во машината за кафе. За да го измамам рефлексот, наместо кафе во мојата голема убава шолја, зоврив вода. Во 11 часот, кога обично започнува најинтензивниот дел од денот, седнав пред мониторот како пржен гулаб и петнаесет минути пишував одговор на наједноставната е-пошта.
Така започна -

Првиот пеколен ден

Не знам што правам. Се движам низ некоја необјаснива магла во која секој потег е напорен. Работите што ми беа потребни пет минути сега или траат еден час или не можам ни да ги започнам. Не ми се оди надвор. Јас дури и не станувам од столот да јадам. Се чувствувам толку слабо и безгрижно што не сум ни гладна.

Пеколот започна во пет. Наместо да станам и да ја напуштам работата, седев и зјапав во мониторот обидувајќи се да му ја предадам смената на еден колега. Во следниот момент започна таква мигрена што не можев да станам од масата. Ретко имам главоболки, а од оваа мислев дека ќе испуштам душа.

Главата не ми минуваше цел ден, попушти само некаде пред да одам да спијам - но како што ги отворав очите наутро, ми стана јасно дека започна нова главоболка со новиот ден.

Вториот ден од чистилиштето

Не можам да јадам ниту сум гладна. Живеам на зелена салата и лешници. Што и да јадам, ми се повраќа. Сега веќе чувствувам треперлив и необјаснив гнев, како некој да ми удри шлаканица. Кога повторно добив главоболка откако се вратив од работа, бев толку бесна затоа што немаме кисела вода во фрижидерот што мојот сопруг ме погледна како некое диво животно да провалило во станот. Неподнослива сум, буквално сакам да излезам од мојата кожа.

„Те молам, испиј кафе“, ми вели несреќниот човек што живее со мене.

"Нема! Издржав два дена", велам. Имам апстиненцијална криза. Штотуку требаше да земам лекови за глава кога го видов натписот на пакувањето „со кофеин“. Кој е присутен во половина од лековите против болки што ги користиме. Го има и во некои чоколади, сокови, енергетски пијалоци.

Мојата битка со себе траеше пет дена. Главоболките малку се намалија, но сепак се појавуваа по неколку пати на ден. Апетитот ми се врати и агонијата престана. По една недела ослободување од кофеинот, забележав неверојатна промена.

Празна чаша на моето биро

Една недела по разводот со кафе, седев на работа поодморена од кога било досега. Повеќе не зјапав во телефонот до еден наутро. Многу ќе се изморев околу полноќ и буквално ќе легнев во кревет и ќе заспиев за десет минути.

Почнав да се будам како нормално човечко суштество, а не како зомби, кое веќе пали шпорет со едната рака за да постави ѓезве. Мојот мозок повеќе ги нема тие природни падови по кофеинското кревање, ниту го чувствувам тој момент на напнатост или брзо чукање на срцето.

На мое изненадување, моето расположение е одлично, и сите мои стравови дека ќе го загубам ритуалот поминаа кога мојот сопруг гордо донесе пакетче со кафе без кофеин (на шега го нарекуваме мојот метадон) кое има потполно добар вкус и убав плацебо ефект.

Дали ми недостига тој момент на брзо кревање после кафето во кое боите се изоструваат и сè станува малку полесно - понекогаш. Иако морам да признаам дека контролата врз сопствениот организам и спиење, и секако моето здравје, е сосема вредна за тоа.

извор:zena.blic.rs