Едно тесто, два рецепти: Дали сте за сочни крофни или крцкави кифлички? (ВИДЕО)

Одличен избор за кога ќе ви се пријаде нешто слатко ...

Знаеме дека на многу луѓе понекогаш им е тешко да ги „валкаат садовите“ само заради еден оброк. Затоа го споделуваме со вас овој таканаречен рецепт 2 во 1, каде од едно тесто ќе направите две вкусни работи.


Потребни намирници:

-300 мл млеко

-1 лажичка шеќер

-50 гр путер

15 гр квасец

-2 жолчки

-550 гр брашно

-малку сол

-кора од лимон


Начин на подготовка: 

Замесете го тестото од наведените состојки, а потоа оставете го да одмори околу 30 минути, нека биде покриено. Извадете топчиња од тестото, околу 50 грама по топче и ставете ги во плех  на хартија за печење. Покријте ги да одморат околу 30 минути. Натопете ја дрвената лажица со која готвите (или пластична) во масло и издупчете ја секоја крофна на средина. Во тенџере ставете масло за пржење и пржете ги крофните на тивок оган, во многу масло.

Ако ви остане тесто, можете да направите кифлички. Тестото развлечете го со сукало, во што поголем круг, а потоа исечете го на триаголници и завиткајте го во кифлички. Покријте да се одморат и печете ги на 200 степени 30 минути.

Сервирајте по ваша желба со шеќер во прав, џем, чоколаден прелив, како сакат и уживајте во сочни криофни или крцкави кифлички.

Бон апетит!Видео и Фото: Jelajelena Petrovic

Можеби ќе ве интересира:

Торта со кафе и бисквити: Пандишпан од ореви и најкремаст фил