Елизабет Тејлор – не кради го сопругот на пријателката: Имаше седум мажи, осум бракови и вака советуваше

Фото: AP

Но, што ако врската не успее? Слушнете го советот на Лиз Тејлор за тоа како да преболите некого: „Ставете си пијалак, ставете кармин и соберете се“.

Елизабет Тејлор знаеше да живее и да сака. Имала осум бракови и седум сопрузи. Со вродена радост во животот и голем апетит за мажите, таа имаше љубов што повеќето луѓе можат само да ја замислат. И денес, 89 години од нејзиното раѓање, можеме да научиме многу за односите од биографијата на Лиз Тејлор.

1. Во врска, играјте според вашите правила, испратете ги во пеколот очекувањата од околината

„Не се преправам дека сум обична домаќинка. Не сум и не можам да бидам“, рече Лиз, која имаше четири деца. И вистина е - таа беше ништо друго освен обична. Додека нејзините колеги играа совршени сопруги позирајќи за списанија, Лиз не ги криеше своите амбиции и ги менуваше сопрузите во време кога разводот не беше прифатен како што е денес. Затоа таа беше жена пред своето време.

2. Ожени се со некој што мисли дека си Божји дар за човештвото

Нејзиниот петти и шести сопруг, Ричард Бартон, во неговите дневници напишал: „Таа е срамежлива и духовита, не е ничија будала, таа е одлична актерка, таа е поубава од порнографските соништа. Таа знае да биде арогантна и несовесна, нежна и љубовна, слатка кралица, таа е дете, го толерира моето пијанство и нетолеранција, има болка во стомакот кога не сум со неа и ме сака!“

Да, кога некој го мисли тоа за вас, сигурни сме дека би сакале.

3. Не крадете го сопругот на пријателката. Женската солидарност е поважна од љубовниците

Би било логично дека врската помеѓу Лиз и Деби Рејнолдс, откако Еди Фишер ја напушти Деби поради Елизабет, беше лоша. Наместо тоа, двајцата останаа пријатели сè до смртта на Тејлор во 2011 година.

"Жените ја сакаа, а мажите ја обожуваа, а меѓу нив беше и мојот сопруг. Луѓето секогаш мислеа дека сум полна со лутина, но не е така. Ние го надминавме тој период", рече Деби откако Лиз почина.

4. Не одбивајте дијаманти од вашиот партнер, дури и ако тие пристигнат како луле на мирот по расправија

Наводно, Лиз добила дијамантски ѓердан по една од бурните пресметки со Бартон. Би било грубо ако го одбие подарокот, нели?

5. Не обидувајте се да го разберете спротивниот пол. Ако не ве сака, кренете раменици и продолжете понатаму

„Мислам дека кога ќе станат полнолетни, некои мажи се плашат да пораснат. Се чини дека колку е постар мажот, толку помлада ќе најде неговата сопруга", рече Лиз. Вакви примери сигурно знаете и самите. Ако Лиз нè научи нешто, тоа е дека има многу риби во морето, па ако лицето со кое си не мисли дека си убава и млада, остави го да исчезне.

6. Очекувајте кавги

Несогласувањето е составен дел од врската. Тејлор и Бартон биле толку бучни што наводно зеле три апартмани - еден над нив и еден под нивниот. Тие сфатија дека на тој начин ќе ги поштедат соседите од силни кавги.

7. Не се населувајте додека не го пронајдете вистинскиот. Но, признајте си дека е лудо тоа што сè уште го барате по четири или пет брака

„Јас сум многу посветена сопруга, но треба да бидам и посветена затоа што сум бил во брак многу пати“, рече таа.

8. Не го потценувајте фактот дека имате потреба од страст

„Признавам дека ме водат страсти“, рече Тејлор. И така беше. Нејзините страсти го натераа Ватикан да ја обвини за неморал.

9. Не лелекајте за неуспешната врска

Но, што ако врската не успее? Слушнете го советот на Лиз Тејлор за тоа како да го преболите тој некој: „Ставете си пијалак, ставете кармин и соберете се“.

Седум сопрузи и осум бракови на Елизабет Тејлор:

1950-51 година: Конрад Ники Хилтон, хотелиер. Елизабет се разведе од него затоа што пиеше.

1952-57 година: Мајкл Вилдинг, актер кој беше 19 години постар од неа. Тие имаа два сина пред да се разведат.

1957-58 година: Мајкл Тод, филмски продуцент, кој почина во несреќа во Авон, и Елизабет остана вдовица. Тие добија ќерка.

1959-64: Еди Фишер. Пејач и најдобар пријател на Мајкл Тод. Тој се разведе од поранешната сопруга за да се ожени со Елизабет Тејлор. Но, нивниот брак заврши со развод.

1964-74 и 1975-76: Ричард Бартон, познат актер. Двајцата имаа бурна врска.

1976-82: Џон Ворнер, американски сенатор. Бракот заврши со развод.

1991-96: Лари Фортенски, градежен работник. Се венчаа на имотот на Мајкл Џексон - Недојдија. Тие се разведоа пет години подоцна.


Можеби ќе ве интересира:

Ја променија верата поради љубовта: 11 познати личности кои се откажаа од својата религија