Есенско паѓање на косата: 4 начини како да се справите со овој проблем?

Мит или реалност е сезонското паѓање на косата, кога тоа се случува и како да се контролира, без да потрошите многу за скапа козметика. Погледнете што треба да знаете за сезонско губење на косата и како да се справите со тоа. 
Кога и зошто се случува сезонско паѓање на косата - зборува науката 
Најчесто сезонско губење на косата се јавува во есенските месеци - октомври и ноември. Тогаш многу жени забележуваат дека губат малку повеќе коса отколку обично кога се чешлаат. Постојат многу различни објаснувања за овој проблем. Едно од нив е дека телото чувствува дека скалпот има потреба од поголема заштита во текот на летните месеци, затоа во летото косата расте подолго. Кога времето заладува, на скалпот не му е потребна голема заштита, па се случува сезонско губење на косата. Друго објаснување е дека околу 10% од косата на човекот е во состојба наречена телоген. Во оваа состојба косата престанува да расте и е подготвена да падне. Статусот на телоген (што се случува најчесто во жешки месеци, како што се јули и август), е во просек 90-100 дена, односно во октомври и ноември. 
Како да се справите со сезонско губење на косата? 
Постојат неколку основни правила со кои можете да го намалите сезонското губење на косата. Добра идеја е да ги намалите стилските производи на есен, за да не ја нагласите премногу косата. Исто така е добро да го замените вашиот шампон со помек прекрасен шампон за деца. Исто така запомнете дека треба да бидете многу внимателни со влажна коса - не ја врзувајте или не ја чешлајте, бидејќи косата паѓа и го зголемува губењето. 
Кокосово млеко на скалпот 
Кокосовото млеко е широко употребувана состојка во домашната козметика и е ефикасен лек за сезонско губење на косата, бидејќи е богато со протеини, масти и минерали. Ви треба околу 1 чаша кокосово млеко. Со помош на четка за бојадисување, нанесете кокосово млеко на скалпот. Покријте со капа за туширање и оставете 20 минути. Исплакнете и продолжете со шампон, подобра опција е детски, бидејќи не е толку агресивен. Маската се прави не повеќе од еднаш неделно. 
Користете Алое Вера гел 
Алое Вера е широко користен во домашната козметика и лесно може да се користи за да се намали сезонското губење на косата. Ви треба само гел од алое вера и почнете да го масирате скалпот еднаш неделно пред да ја измиете косата. По нанесувањето на гелот, оставете 20 минути да отстои. Правете еднаш неделно или еднаш на секои 10 дена. 
Исплакнете со зелен чај 
Во околу 3 чаши топла вода, ставете 2 кесички од зелен чај и оставете го да зоврие околу 10 минути. Потоа отстранете ги кесичките и оставете го зелениот чај да се излади. Откако ќе ја измиете косата и сте ставиле маска, исплакнете го скалпот со зелен чај со масирање 2-3 минути.