Федерер се грчеше во солзи пред полни трибини, па откри детаљ од минатото: Единствено таа можеше да ме запре! (ВИДЕО)

Швајцарецот им оддаде почит на најблиските

Легендарниот Роџер Федерер вечерва стави крај на својата импресивна кариера!

На Лејвер купот во Лондон, Швајцарецот беше поразен во двојки со Рафаел Надал, а по завршувањето на мечот речиси и да немаше човек на теренот и на трибините што успеа да ги контролира емоциите.

Очекувано, Роџер и семејството Федерер беа во водство, а дури кога почнаа изјавите за медиумите, солзите само продолжија да доаѓаат.


Најемотивниот момент на вечерта, кога Рафаел Надал плаче, секако е моментот кога Швајцарецот проговори за семејството и сопругата Мирка. Освојувачот на 20 Грен слем титули не можеше да ги задржи солзите.

- Дали сега треба да разговараме за нив... Во ред е. Досега бев добро, барем можам да зборувам. Кога сонував за ова, не можев да зборувам. Целото семејство е тука. Прекрасно си поминавме овие 13 години. Сите се таму, девојчиња, момчиња, мојата сопруга која ми даваше голема поддршка. Можеше да ме спречи пред неколку години. Но не, ме бодреше, ме остави да продолжам да играм. Благодарен сум и за тоа – изјавил Роџер за Мирка.

За момент успеа да здивне, па им се обрати на родителите, мајката Линет и таткото Роберт, кои емотивно го доживуваа сето тоа во публиката.

- Секогаш ми беше смешно што за се ја обвинувавме мајка ми, но без моите родители сега немаше да бидам тука. Ви благодарам многу. Има премногу луѓе за благодарност, сите сте биле одлични. Ви благодарам многу на сите, многу ве сакам. Беше тоа неверојатно патување – заклучи Федерер.