(ФОТО) Дел од рајот на земјата: 10 најубави плажи во светот

Светот е дом на неверојатни природни мозаици со прекрасни плажи. Секоја од нив сјае со својата убавина на индивидуален начин - некои се благословени со блескав бел песок, други се опкружени со необични карпести формации; некои се наоѓаат во срцето на познатите одморалишта, додека други се чини дека се скриени од очите на светот во националните паркови.

Погледнете ги 10 најубавите плажи во светот. Можеби треба да ги видите со свои очи за да поверувате дека навистина постојат.


Golden cape -Хрватска

Голден Кејп се наоѓа во Хрватска и е најпознатата далматинска плажа на Јадранското Море. Сместена е во близина на градот Бол, на јужниот брег на островот Брач ​​и може убаво да се види од највисоката точка на далматинските острови - планината Видова гора со надморска височина од 778 м. 


Whitehaven Beach

Плажата Вајтхевен е покрај островот Витсандеј, Австралија. Островот е достапен со брод, авион и хеликоптер од Airlie Beach, како и од островот Хамилтон. Сместена е спроти плажата Стојард, попозната какоChalkie's Beach, на островот Хасливуд.


Тулум

Тулум е најголемата заедница во општината Тулум, Квинтана Роо, Мексико. Се наоѓа на брегот на Карибите, во близина на местото на археолошките урнатини на Тулум. Заедницата во 2010 година на пописот имаше население од 18.233 лица. Оваа место го инспирираше Рејмонд Ејвори Бартлет да го напише романот „Зајдисонце во Тулум“.


Trunk Bay

Ова е плажа Свети Јован во американските Вирџиниски острови, дел од Националниот парк на островите. Името плажата ја добила од желка.


The Baths

Бањите е област на плажа на островот Вирџинија Горда на британските Вирџинија острови на Карибите.


Tapuaetai (Остров со еден нога)

„Островот со една нога“ е еден од 22-та острови во атолот Ајтутаки во островите Кук. Сместено е во југоисточниот периметар на Лагуната Ајтутаки, југо-западно од поголемиот остров Текопуа.


Ülüdeniz- Олудениз

Тоа е мало квартал и одморалиште на плажа во областа Фетије во провинцијата Мугла, на тиркизниот брег на југозападна Турција, на раскрсницата на егејското и медитеранското море. Се наоѓа на 14 км јужно од Фетије, во близина на Врвот Бабадаг. На устата на Олудениз има песочен залив.


Навагио

Навагио е затворена плажа на островот Закинтос. Достапно е само преку море, со брод. Познат е како шверц на Заливот. Во 1983 година, бродот „Панајотис“, шверцувајќи цигари од Турција во Италија, бил уништен на море кај Закинтос и бил напуштен од екипажот на таа плажа.


Maya Bay

Се наоѓа во мал залив на островот Фи-Ли Леи во Тајланд, во провинцијата Краби. Плажата стана позната со филмот „Плажа“ со Леонардо Ди Каприо.


Anse Source D'Argent

Оваа плажа се наоѓа во Сејшели - островска нација која се наоѓа на 155 острови во Индискиот Океан, и несомнено е една од најфотографираните плажи во светот.

Фото: iStock

(ГАЛЕРИЈА) Топ 10 најдобри плажи во Грција