(ФОТО) Ѝ рекле дека чека тројка: За своето петто бебе дознала откако го родила

Од третиот месец во бременоста до денот на отпуштањето, бев следена во болницата. Поминав само околу две недели дома, признава ова мајка на многу дечиња

Невообичаената приказна за оваа мајка на петорка од Русија стана вирална. Анастасија тврди дека дознала за своето петто бебе дури откако го родила. Бременоста и раѓањето на пет бебиња воопшто не била лесна задача за младата жена. Анастасија и нејзиниот сопруг живееле заедно 3 години пред да одлучат да имаат деца.

Двајцата биле подложени на многу различни прегледи, па по 2 години Анастасија дознала дека е бремена. Сепак, нивната среќа не траела долго бидејќи нејзината бременост замрзнала. Се испоставило дека младата жена има премногу „густа крв“ и затоа нејзината бременост барала посебна поддршка. Поради оваа причина, Анастасија ја поминала скоро целата следна бременост во болница. 

„Од третиот месец на бременоста до денот кога бев отпуштена, бев под опсервација во болницата. Поминав само околу две недели дома. На 6 недели го направивме првиот ултразвук. Лекарот рече дека чекам тројки, но дека срцевиот ритам на едниот фетус е многу слаб и дека може да престане. Ние, се разбира, се молевме за најдоброто“, вели Анастасија. 

Во 14-та недела, идната мајка била подложена на нов преглед. Тогаш лекарите ја изненадиле ѝ рекле дека бебињата не се три, туку четири. "Тогаш тие ни рекоа дека ќе имаме 4 момчиња! Во болницата почнаа да не нарекуваат фудбалски тим. Да бидам искрена, бев вознемирена што нема да имам девојче и дека никогаш нема да научам да плетам плетенки. А, тогаш ми направија друг целосен и детален преглед и докторот ми рече: „Еве, твојата ќерка лежи под твоето срце и има три момчиња под неа“. Солзи надојдоа во моите очи“, се присетува мајката на многу дечиња. 

По многу консултации, лекарите одлучиле да ја породат Анастасија во 31 недела. „Главниот лекар ме натера да ветам дека ќе останам во болница до денот X.  А јас, како војник, реков: Да, секако! И се влечкав низ ходникот за да го исполнам ветувањето. Последната недела беше многу тешка. Јас практично не јадев ништо, повеќе не можев, немаше место за храна. Имав и премногу киселини во желудникот. Не можев да одам. Стомакот ми се тресеше, бебињата се движеа деноноќно, веќе беше многу тешко. И со секој изминат ден, сакав да родам порано“, раскажува мајката. 


Анастасија го очекувала раѓањето како празник. Сакала само едно - бременоста конечно да заврши. Таа се разбудила рано, нејзините работи биле спакувани и се породила во 9 часот. "Трчав на мојата средба со среќата, на состанок со нашите деца. Тој ден блескав од среќа, чувствував дека сум победник. Потоа запловив во земјата на соништата, се сеќавам само на некои извадоци, гласови, врева. Полусвесна слушнав глас: "Настја, тука ли си! Треба да живееш! Те чекаат пет деца!". „Како пет, зар не беа четворица?“, прашав изненадено целата избезумена. Така дознав дека ќе имаме четири момчиња и една девојка“, ракажува таа. 

Раѓањето не поминало многу лесно. Младата жена претрпела силно крварење, матката не се контрахирала и била неопходна втора операција. За среќа, сè завршило на најдобар начин. 


„Како се чувствувате, тешко ви е? - Ова се прашањата што не престануваат да ги поставуваат познаниците на големото семејство. Луѓето ги жалат и не се срамат да им понудат финансиска помош. 

„Во првата година бевме како роботи, беше нереално тешко, едноставно немавме доволно раце ... Сега, се разбира, исто не е лесно. Но, сега скоро секоја минута добиваме награда за нашата работа, бидејќи децата се на нивна најдобра возраст. Нè бакнуваат, гушкаат, се смеат ... Затоа не треба да жалите за нас, тоа воопшто не ни се допаѓа“, вели Анастасија.


„Постојат ситуации кога сакате да побегнете“, признава мајката. "Се разбира, многу е тешко ментално кога сите ќе започнат да врескаат и да бидат каприциозни истовремено. Во овие моменти, сакате да исфрлите сè. Но, ова, се разбира, е моментна слабост, вели Анастасија.


Фото: jenata.blitz.bg

Можеби ќе ве интересира:

(ФОТО) Близначки се омажија за браќа близнаци, а сега очекуваат бебиња: Сите ќе живеат заедно