(ФОТО) Моментално најпопуларната фризура: Идеална за жени над 40 години, но и за млади бунтовнички

Фризура која ги истакнува убавите црти на лицето.

Летото е вистинското време да експериментирате со косата, а една фризура стана особено популарна деновиве.

Тоа е таканаречената “француски боб“ фризура, што е идеално решение ако сакате да постигнете бунтовен и шик изглед.

Другите боб фризури, се карактеризираат со должината на косата до усните и рамни шишки веднаш над веѓите. 
Но, токму заради должината, оваа фризура ги потенцира јаготките и ги потенцира очите. Го освежува вашето лице и му дава младалашки изглед, па затоа е идеална за жени кои имаат над 40 години.

Најмногу се носи неуредна, разбушавена за да се постигне „кул“ и бунтовен изглед.
Овој начин на стилизирање на косата беше особено актуелен во текот на 20-тите и 1930-тите.

Ќе изгледа одлично на дамите со овално и лице во форма на срце, додека оние дами кои имаат тркалезно лице треба да ја избегнуваат оваа фризура, затоа што тоа ќе ги направи да изгледаат пополнички во лицето.

извор:zenskikutak.rs

-(ФОТО) 15 лесни и убави фризури за коса со средна должина
-За мрзливи денови: 3 фризури со кои косата никогаш нема да ви изгледа измастена
-(ФОТО) Фризури кои ќе ве подмладат: Бришат години од вашето лице