(ФОТО) Пет совршени фризури кои ќе ги обожаваме оваа есен

Освежете го својот изглед со една од прекрасните фризури на познатите девојки

Иако е популарно мислењето дека жените одат на фризер и прават големи промени за на една етапа од животот да ѝ стават крај и да започнат друга, понекогаш едноставно се има потреба од нова фризура, најмногу за да се освежи изгледот.

Особено по летото, кога после долги денови поминати на плажа и капење во морска вода, а солта и сонцето ви ја нагризуваат кожата и косата. Токму затоа есента е идеалното време за посета на фризерот, но наместо вообичаените веќе видени фризури, зошто не испробате нешто поинакво? 

По примерот на познатите холивудски ѕвезди кои на трендот од 90-те му дадоа особено значење, дајте им шанса на една од петте извонредни кратки фризури кои ќе внесат свежина во вашиот изглед.

Со сигурност најпопуларна фризура е боб во неколку варијанти. Иако оригиналната е до брадата, популарни се останатите боб фризури со должина до рамената, но текстурата на косата е од особено значење. Без оглед дали имате природна рамна или коса со локни, кратка коса совршено ќе изгледа скоро на секој облик на лице, особено овие пет. За некои дури не е потребна драстична промена, туку вешто стилизирање, додека примерот на шпанската актерка Урсула Корберо е за оние најхрабрите.

1. Ретро кадрици

2. „Фејк боб“ инспириран од 90-те

3. Beachy lob

4. 'Sleek' боб

5. 'Pixie cut'


Извор: fashion.hr