(ФОТО) Тренди: Накит кој ќе го обожавате оваа пролет

Во време на присилна самоизолација, накитот не доаѓа во прв план на модата.
За оваа сезона, дизајнерите буквално нè преплавуваат со безброј примамливи и малку екстравагантни дизајни. Некои од нив се познати за нас, но со нов акцент, вметнуваат нови интересни и свежи ноти на секоја облека.Накит во боја
Покрај класичниот златен и сребрен накит, оваа пролет, дизајнерите подготвија целосна палета на разнобојни додатоци. Вистинска експлозија на боја на модните писти!


Од Ула Џонсон, нè мамат со својот живописен цветен накит и образите за мониста (совршени додатоци за топлата сезона), а Брендон Максвел експериментира со разнобојни камења.
Мешате смело обоени камења и метали, мониста, потсетете се на детството и не плашете се од најпаметните и најлудите експерименти. Колку е пософистициран вашиот накит, толку е полесно да ги комбинирате со вашата наједноставна облека.


Бисери
Бисерите се исклучително популарни веќе неколку сезони и се чини дека оваа пролет нема да ја поминеме без нив. Ги гледаме насекаде - од наједноставни обетки до повеќеслојни ѓердани (дури и на капи кај Khaite).


Не е важно дали избравте дискретен модел или се одлучивте за долги обетки со бисери кои беа особено популарни во 80-тите години на минатиот век, доколку носите бисери ќе бидете во тренд.
И, зошто да не ги комбинираме со друг накит со обоени камења? Изборот е ваш!


Моно обетка
Времето на комплети заврши! Сега дизајнерите смело мешат обетки од различни парови или ни нудат да носиме обетки само на едно уво. Во овој случај, сепак, мора да бидеме навистина посмели и со сигурност ќе привлечеме внимание.

Кај Prabal Gurung и JW Anderson забележуваме накит со обоени проѕирни камења, додека Валентино претставува златни моно обетки со необичен дизајн.


Синџири
Оваа сезона, синџирите се насекаде - на облека и кај накитот. Особено ве советуваме да обрнете внимание на нараквици и ѓердани со големи елементи кои нè враќаат во стилот на 90-тите.

Брендон Максвел покажа огромни накити украсени со пенливи камења, додека Зимерман одеднаш комбинираше неколку големи ѓердани. Ако се плашите од премногу светли акценти, обложувајте се на потенки ланци.

Извор: jenata.blitz.bg