(ФОТО) Трикини-изум на италијанска дизајнерка: Дали ова ќе го гледаме по плажите летово

Пандемијата на коронавирус диктира свои правила ... вклучително и во модата


Пандемијата на коронавирус диктира свои правила. На пример, пред извесно време ја споделивме со вас „новата реалност“, во која откривме како ќе нè затворат на плажите ова лето.

Но, дури и КОВИД-19 не може да го запре летото. И тоа е скоро тука. Степените растат и започнуваме сè повеќе да размислуваме за одмор, плажа и море.
Но, дали сте размислиле како ќе уживаме на плажа за време на пандемијата? Па, прилично изненадувачки одговор не дојде од каде било, туку од Италија, каде вирусот беше најмногу раширен.


Италијанската дизајнерка Тицјан Скарамуцо има свое студио во Сенигалија - Elexa Beachwear. Првично, таа шиела долна облека, но поради пандемијата, сите продавници беа затворени, нејзините нарачки престанаа. Поради ова, таа започна да шие заштитни маски.
Нејзината ќерка еден ден и рекла дека сака да оди на плажа, но не знае како ќе може да носи заштитна маска на плажата, а плус не и се допаѓала заштитната маска за лице, ниву материјалот, ниту шарата.
Точно тогаш, на Тицијан и се појавила прилично чудна идеја - трикини. Интересно е што, сега целиот свет (особено женската популација) полуде по нејзиниот изум.

На плажа летово, со сигурност  ќе гледаме повеќе трикини.
Но, што се трикини? Ова е костим за капење во три дела – долен дел од костимот за капење, горен дел и… маска за лице.
Дизајнерката Тицијан прави вакви сетови, а жените веќе полудеа по нејзините креации.


Сега Италијанката има премногу нарачки за трикини во сите видови на модели. Жените кои ја купиле нејзината работа веќе френетично ги споделуваат своите фотографии на социјалните мрежи и велат дека не можат да дочекаат да се појават со трикини на плажа.

Колку е соодветно да се стави маска под жешкото сонце и како ќе изгледа нашиот тен после тоа (особено на лицето) е посебно прашање. Неговиот одговор можеме да го видиме многу наскоро, ако дамите навистина решат да одат на плажа со трикини. Останува да се види кој ќе биде главниот фокус - модните трендови или безбедноста.

Извор: jenata.blitz.bg