Има две вагини, две матки и неконтролирана менструација: На 18 години, кога првпат отишла на гинеколог открила за многу реткото пореметување

Пејџ ДеАнџело долго време страда од нередовни менструации, понекогаш добива на секои две недели.

Дури кога имала 18 години и првпат отишла на гинеколог открила дека има  многу ретко пореметување.

Тогаш Пејџ дознава дека има две вагини, плус две матки и два грла на матката. Сега 20-годишната девојка има диделфи на матката, што значи дека е родена со два целосно функционални репродуктивни системи.

Пејџ ДеАнџело долго време страда од нередовни менструации, понекогаш на секои две недели. Но, дури кога наполнила 18 години и првпат отишла кај гинеколог открила зошто.

- Отсекогаш сум имала многу нередовни менструации, всушност имав два циклуса. Некогаш тоа би било еднаш месечно, а други пати двапати месечно, со разлика од само неколку недели, рече Пејџ.

- Секогаш беше изненадување кога ќе добијам, а бев во средно училиште - ја започнува својата приказна девојката со многу ретко пореметување.

- Реакциите на луѓето кога им кажувам се секогаш смешни - тоа е како шок, а потоа „што рече? - две вагини“ 
Луѓето мислат дека однадвор има две посебни вагини, но тоа не е така, вистината ја дознав на 18 години.

Секоја „страна“ е половина од големината на нормалната вагина. Не предизвикува никакви проблеми, но дефинитивно е забележлива, додаде Пејџ.

Пејџ отвори канал на TikTok за да ги едуцира луѓето за нејзината состојба, а сега има над 300.000 следбеници.

View this post on Instagram

A post shared by (@paigedeangelo)


- Дефинитивно се поврзав со многу луѓе на мојот TikTok, што беше прилично страшно, поради некои чудни, морничави коментари кои дефинитивно ги очекував за мојата вагина.
Многу девојки кои го имаат истиот проблем ми велат дека се чувствувале толку сами цело време. Можноста да ги соберам сите овие луѓе беше причината поради која го направив тоа - знаев дека ќе се чувствувам навистина осамено и навистина исплашено кога ќе дознаам - објасни оваа девојка.

- Мило ми е што создадов безбеден простор за другите жени да се обратат за помош - заклучила Пејџ.

(Состојбата може да се појави додека фетусот расте, а матката започнува како две мали цевки наречени Mullerian канали. Овие цевки на крајот ќе се спојат за да го формираат репродуктивниот систем во процес наречен ембриогенеза, меѓутоа, оние со диделфи матка не се подложени на целосна ембриогенеза и може да се роди со два полни репродуктивни системи. Вагините не се разликуваат од надворешната страна на телото, но имаат парче ткиво кое ги раздвојува, наречено септум)

И покрај тоа, дијагнозата на Пејџ конечно даде одговор на нејзините нередовни менструации и оттогаш таа може да ги контролира со земање апчиња за контрацепција.

Бидејќи лекарите не и препорачуваат бременост поради проблемот што го има, единствен начин е сурогат мајка да го роди нејзиното дете.

Сепак, ѝ било кажано дека ако некогаш сака да има деца по природен пат, нејзината состојба ја изложува на многу поголем ризик од предвремено породување или спонтан абортус, бидејќи нејзината матка е многу помала од вообичаеното.

Пејџ, студент на Универзитетот Дрекел во Филаделфија, Пенсилванија, рече:

- Бев сама кога се возев назад од гинеколог и тоа беше многу потресно да се слушне. Сакав да имам иднина со големо семејство еден ден.

Сепак, таа остана оптимист и најде заедница на луѓе, меѓу кои и мајки, кои се во иста состојба.

- Јас сум во група за поддршка на Фејсбук со девојчиња кои се во иста ситуација и многу од нив имаат по едно дете на секои пет спонтани абортуси. Тоа е обесхрабрувачки, но јас сум некако оптимистична личност - фактот дека луѓето имале деца е она што ме одржува.

За жал, тие често ја „напаѓаат“ со прашања за нејзиниот сексуален живот, а таа ги уверува луѓето дека нема никакви проблеми во тој дел.

„Во моментов имам дечко и во таа смисла се' функционира“, изјави Пејџ.

Кога останав бремена, забележав дека мојот стомак расте само на една страна: „Душо, како не си го знаела ова досега?“ ми рече бабицата за време на породувањето