Имав 12 „бракови“: Маја Оџаклиевска откри чии работи ги ставала во вреќи за ѓубре

Маја Оџаклиевска од врските со мажите научи дека жената не треба да трпи никаква злоупотреба

Пејачката Маја Оџаклијевска реши да престане да пее пред скоро две децении, а сега само повремено се појавува во одредени телевизиски емисии, а малкумина ги знаат деталите од нејзиното минато.

Во една прилика, таа истакна дека не размислува за љубов и откри дека била во брак дури 12 пати.

- Имав 12 таканаречени бракови. Кога ќе дојде тој момент да почнам да викам или да се однесувам како што не ми се допаѓа, ги ставам сите работи во вреќи за ѓубре и велам: „Твоите работите се пред тебе“. Чао, збогум и нов брак. Мајка ми велеше: „Едниот се протегаше, другиот се оптегаше“ - рече таа како гостинка во една емисија.

Оџаклиевска е родена 1954 година во Скопје, но со нејзината мајка и брат заминала во Шведска кога таа имала девет години.

Бракот на нејзините родители се распаднал кога таа имала само две и пол години.

- Совршено се вклопив со тамошната неконвенционалност на локалниот училишен систем. За да и помогнам на мајка ми на 13 години, започнав да работам. Бев бебиситерка. Основното училиште таму ме подготви фантастично за живот. Веќе на четиринаесет години, покрај одење на училиште, работев и во фабрика која произведуваше конзерви. Со моите врсници стававме стуткани лименки во калап и ги исправувавме. Ова монотона работа ја работев и пеев! А, моите уметнички склоности се развија на училиште - ја продолжи приказната пејачката, додавајќи дека сепак се запишала на средно училиште во Скопје затоа што нејзината мајка сметала дека македонскиот училишен систем е многу построг и помалку толерантен.

Сепак, таа не завршила средно училиште, но, како што истакна, не и е жал, бидејќи и се отворила вратата на музичката сцена.


Фото: Printskrin TV Prva

Можеби ќе ве интересира:

Ќерка ми замина, сама се борам со болеста на внукот: Искрено со Маја Оџаклиевска