Ја изневери со Софија Лорен, беше верен со југословенска принцеза: Вака заврши најубавата холивудска љубовна приказна!

Нивната бурна врска, е нешто за што се зборува и денес, толку години подоцна. 

Иако неизмерно се сакаа и ценеа, нивните силни ликови, но и големите количини алкохол што ги консумираа двајцата, доведоа до фактот да тие едноставно не можат да преживеат заедно. Сепак, до нивната смрт, и Елизабет Тејлор и Ричард Бартон беа свесни дека само нивната љубов e вистинска.

- Хемијата помеѓу Ричард и мене беше неверојатна. Едноставно, не можевме да ги тргнеме рацете еден од друг - со овие зборови, Елизабет Тејлор ја опиша својата љубовна приказна со Ричард Бартон.

Тоа беше една од најскандалозните приказни на 20 век - од една страна толку страсна, од друга Страна бурна врска што ги одбележа нивниот живот, но и животот на нивните обожаватели, долго пред озборувањата на интернет, социјалните мрежи и друго. Може да се каже дека тие беа иницијатори на трендот папараците да ги следат стапките на славните.

Двојката се запозна на снимањето на филмот „Клеопатра“, во време кога двајцата беа во брак со други луѓе, Елизабет со Еди Фишер, а Бартон со Сибил Вилијамс. Меѓутоа, страста меѓу нив беше без преседан, така што тие едноставно не можеа да се воздржат да не завршат заедно. Самиот Бартон откри колку бил фасциниран од моментот кога ја видел гола во сцената кога Клеопатра се капела во када, нивниот прв бакнеж за камерите се повторил неколку пати, а тие едноставно не престанале, дури ни кога режисерот рекол дека е доволно.

Самиот филм го одбележа тој период, и до денес држи златни стандарди во Холивуд. Се снимаше речиси две и пол години, се сменија двајца режисери, како и две „струи“ во филмското студио, а неверојатна е исто така и сумата за која го надминале буџетот. Иако првично само два милиони долари биле наменети за филмот, на крајот сумата се искачила на неверојатни 44 милиони долари, но тоа донесе и два разводи - бракот на Елизабет Тејлор и бракот на нејзиниот љубовник Ричард Бартон.

Кога го снимаше филмот „Клеопатра“, Елизабет имаше 29 години и веќе имаше три разводи зад себе, а нејзиниот четврти сопруг Еди Фишер ја остави сопругата Деби Рејнолдс поради неа.

Елизабет Тејлор и Ричард Бартон се запознаа неколку години пред снимањето на филмот на забава, на која Бартон не престана да флертува со неа, но таа го одби, велејќи дека не сака да биде „само уште една линија на неговата листа“.

Иако, барем до одреден степен, тие се обидоа да ја држат својата афера подалеку од очите на јавноста, сепак не успеаја. За време на снимањето на филмот во Рим, тамошните папараци ги снимија и објавија приказна која наскоро се прошири низ целиот свет. Се случи скандал без преседан, и се‘ отиде дотаму што член на Конгресот од Грузија побара од јавниот обвинител да им забрани на актерите враќање во земјата. Папараците ги следеа нивните чекори, и набргу по завршувањето на снимањето, во 1964 година, Ричард Бартон стана петтиот сопруг на Елизабета. 

Свадбата се одржа во Монтреал. Во хотелот Риц-Карлтон, се пријавиле под презимето Смит. За нејзината интимна венчавка, Елизабет одбра жолт фустан од шифон, а во косата имаше зумбули и лилјани, а околу вратот ѓердан од 150.000 долари изработен од смарагд и дијаманти, што Бартон ѝ го подари за нејзиниот 32 роденден.

И покрај големата љубов, нивната врска беше комплицирана, полна со кавги и турбуленции. Истата година кога се венчаа, Бартон доби улога во филмот „Ноќ на Игуана“, а снимањето се случи во рибарското село Пуерто Валарта. Без многу размислување, Бартон одлучи Елизабет да оди со него во тропскиот рај.

Тој изнајми куќа на карпа со поглед на заливот, додека Елизабет беше сместена во вила спроти улицата, во Каса Кимберли. Тој отиде дотаму што изгради мост помеѓу двете куќи, наречен „Lover's Arch“ за да можат да поминуваат повеќе време заедно, а од друга страна да бидат одвоени и да имаат простор само за себе, особено кога се караа.

Колку биле воодушевени од тоа рибарско село, покажува и фактот дека Бартон на крајот ја купил Касу Кимберли и ѝ го поклонил на својата сопруга за нејзиниот роденден.

- Знам дека сум непоправлив и лош лажго, но те молам, верувај ми, никогаш не сум те изневерил со зборови или дела. Само те сакам премногу. Проблемот е во пијалокот. Се однесував како идиот. Ја заслужувам секоја казна што ќе ми ја нанесуваш и ќе ја прифатам ако останеш со мене - напиша тој во едно од многуте љубовни писма, очигледно по уште една кавга предизвикана од алкохол.

Бракот траеше десет години, а на крајот, меѓу другото, претходеше сомнеж дека Бартон ја изневерил Елизабет со нејзината колешка - Софија Лорен, за време на снимањето на филмот „Патување“. За сето ова сведочеше нивниот близок пријател, италијанскиот фотограф Џани Бозачи, кој се најде среде нивната бракоразводна парница, ниту виновен ниту должен.

- Елизабет е прекрасна жена, но не се грижеше премногу за тоа како изгледа или што ќе облече, особено кога беше со љубовта на својот живот - Ричард. Од друга страна, Софија обрнуваше големо внимание на овие детали. Вистинска Италијанка, родена во земјата на најдобрите дизајнери, секогаш елегантно облечена во тоалети со потпис „Валентино“ - откри Бозачи и додаде дека Елизабет, откако дознала дека нејзиниот сопруг спие во вилата на Софија Лорен, договорила фотосесија со неа, која потоа ја продала заедно со приказната за нивниот развод.

- Елизабет сакаше светот повторно да знае колку е слободна, млада и убава - рече Бозачи, истакнувајќи дека никогаш не открил дали аферата помеѓу Ричард Бартон и Софија Лорен е вистинска или не. 

Ричард потоа и напиша уште едно љубовно писмо:

- Прво треба да разбереш дека те ценам. Второ, иако постојано се повторувам - те сакам. Трето - не можам да живеам без тебе. Четврто - ти ставам огромна одговорност на грбот, бидејќи ако ме оставиш, ќе се убијам. За мене нема живот без тебе. Се плашам.

Таа никогаш не одговори на бројните љубовни писма, но затоа ги чуваше внимателно до крајот на животот, а подоцна беа објавени во една од нивните многубројни биографии.

Неколку месеци по разделбата, имаше неколку обиди за помирување, но сите не успешни поради „испадите“ на Бартон. Тој се запозна со 18-годишна келнерка на која ѝ купи прстен од 450 долари, а таа ја искористи првата прилика и приказната ја продаде на локален весник. Покрај тоа, тој се сплеткал со мажена жена со три деца и имал афера со неа се‘ додека лутиот сопруг не се појавил на неговата врата и му се заканил дека ќе го убие.

На Елизабет и здосади сето тоа, па отпатува за Гштад, Швајцарија и започна судска постапка за развод. Тие наскоро тргнаа по својот пат - таа започна да се гледа со холандскиот бизнисмен и фотограф Хенри Вајнберг, додека тој беше кратко свршен со југословенската принцеза Елизабета.

Во летото 1975 година, една година по разводот, тие се состанаа во Швајцарија за да се договорат за поделба на парите преку бракоразводна парница. Се разбира, тој повторно беше фасциниран од нејзината убавина, таа била разубавена и изгубила многу килограми, а тој престанал да се „дави“ во алкохол. 

Љубовта повторно се разгоре, и на 21 август нивниот менаџер Џон Спрингер официјално го потврди тоа. Елизабет остави мали љубовни пораки до љубовта на нејзиниот живот, оставајќи го да избере што ќе се случи со нив овој пат, но таа јасно стави до знаење дека сака да ги обнови свадбените завети.

Кога Елизабет завршила во болница, кога мислеле дека има рак на белите дробови, што на крајот се покажало како неточно, Ричард сфатил дека таа е жената на неговиот живот и тој повторно клекнал пред неа и ја запросил.

Тие се венчаа по втор пат на 10 ноември 1974 година во Боцвана, пред локалното племе. Еден месец подоцна, Елизабет му приреди незаборавна забава по повод неговиот 50 -ти роденден, а Бартон вечерта ја помина со 250 гости пиејќи минерална вода. Но, тој не издржа долго трезно, па неколку недели по венчавката, повторно пиеше, што повторно резултираше со бројни расправии и помирувања.

Тие одлучија да го прослават Божиќ во Гштад, а тој успеа да избега од нејзината посесивност за кратко време - отиде на скијање и виде висока и згодна жена на падините што му го одзеде здивот. Стануваше збор за 27-годишната поранешна манекенка Сузи Хант, со која Бартон ја виде својата иднина и знаеше дека никогаш повеќе нема да мисли на алкохол ако е со неа, што го доведе на работ на животот и смртта.

Елизабет почувствува дека нивниот брак заврши. Тие се сретнаа на аеродромот Кенеди, и иако се бакнаа, таа почувствува дека тој е отсуитен и далеку. Откако стигнале во хотелот, тој ѝ рекол дека сака развод. Помалку од шест месеци по втората венчавка, нивниот брак заврши. 

Бракот со прекрасната Сузи траеше само шест години, а поранешната манекенка од првиот ден беше свесна дека Елизабет секогаш ќе биде дел од нивниот живот. Во подоцнежните години, најчесто поради децата, Елизабет и Бартон често се среќаваа, одеа на вечери и работеа заедно на нови проекти. Многумина се надеваа дека ќе се помират по трет пат, но тоа не се случи.

Во меѓувреме, тој се ожени со нејзината асистентка Сали Хеј, тој беше трезен со години, а потоа на 4 август 1984 година се разболе. Тој се пожали на главоболка, поради која земал аспирин. Кога се разбудил наутро, дишел тешко, по што итно бил пренесен во болница. Лекарите дадоа се‘ од себе за да го спасат, но тој почина на 58 -годишна возраст од тешко мозочно крварење.

Елизабет Тејлор, на барање на Сали Хеј, не присуствуваше на погребот, но неколку дена подоцна стигна писмо на нејзината домашна адреса, напишано од Бартон три дена пред неговата смрт. Во него, тој рече дека бил најсреќен кога бил со неа и дека сака да се „врати дома“. Тој ѝ напишал дека никој друг не знае каков е нивниот живот кога се заедно и дека се надева дека има уште една шанса за нив двајца. Тоа беше неговото последно љубовно писмо што таа го чуваше покрај нејзиниот кревет до нејзината смрт во 2011 година.

- Тој беше најубавиот, најсмешниот, најнежниот татко. Сите наши деца го обожаваа. Односот што го имавме остана тука до неговиот последен здив, во моето срце, и јас секогаш ќе верувам дека ни беше судено да се венчаме по трет, последен пат ...

Од првите моменти во Рим, бевме диви и многу вљубени - изјави Лиз Тејлор.


Фото: профимедиа
Извор: stil.kurir